| wrzeraaaaa a întrebat:

Cum recunosti ca e o depresie seriosa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand vrei sa te dai cu capul de pereti dar nu ai pereti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Hehehe, I see what you did there!

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Spiic romaneste, bre!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Come on, esti campionul zilei si nu ai inteles ce am zis acolo? Am subliniata ca ai fost cam sadic cu omul.winking

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

I understand enough! Bre.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Parfum atunci.winking

| StrongHeart a răspuns:

Cand nu iti mai doresti sa fii o fiinta umana, nu mai vrei sa existi, nu mai vezi scopul, nu mai vezi nimic, e intuneric si esti singur.

| StrongHeart a răspuns:

Sau mai explicit, cam asa te simti cand esti in depresie:
https://www.youtube.com/watch?v=AdGqbLfMvlg&ab_channel=CharlieRose-Mason

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur cumetre nu ai schizofrenie? Ai schizofrenie și depresia e un simptom al schizofreniei printre altele.

Uite aici cum recunoști o depresie

O stare depresivă în cea mai mare parte a zilei, aproape în fiecare zi. Prin stare depresivă se înțelege: tristețe; senzație de goliciune interioară; lipsă de speranță. La copii sau adolescenți, poate predomina iritabilitatea, nu tristețea.
diminuarea marcată a plăcerii sau interesului față de toate sau aproape toate activitățile. Cu alte cuvinte: nu ne mai place să mergem la școală/la muncă; nu ne mai plac hobby-urile pe care le aveam; ieșirile în oraș; nu mai avem preocupările de altă dată.
scădere semnificativă în greutate fără să facem un efort în acest sens, sau dimpotrivă, creștere ponderală (schimbare de peste 5% din greutate într-o lună). De asemenea, pot apărea scăderea sau creșterea poftei de mâncare.
probleme de somn: insomnie sau hipersomnie (dormit excesiv);
afectarea locomotorie: avem o stare de agitație permanentă, sau dimpotrivă, ne mișcăm extrem de lent și stângaci. Acest lucru este observat și de alții (colegi, prieteni, familie);
oboseală, lipsă de energie;
sentimentul că nu suntem buni de nimic sau o stare exagerată de vină pentru lucruri mici, nesemnificative;
scăderea capacității de concentrare: (nu mai putem citi, nu suntem atenți la ceea ce vedem la televizor, la convorbirile cu ceilalți); incapacitatea de a lua decizii (nu putem hotărî cu ce să ne îmbrăcăm sau ce să cumpărăm de la supermarket);
gânduri recurente legate de moarte (nu doar frica de moarte, ci speranța că vom muri, dorința de a muri); gânduri suicidare, cu un plan pentru a ne lua viața; încercări de suicid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și în 2050 o sa ne întrebi ce e depresia? Nu ți sa explicat in repetate rânduri ce este depresia sau ai amnezie si uiți? Ce tot întrebi ce e? De ce nu te duci la psihiatru? Vrei sa te ducem noi?
Tu ai boli psihice mai grave decât depresia du te la psihiatru dacă nu ma crezi

| Adrian5575 a răspuns:

Ai ganduri de sinucidere si crezi ca esti total inutil.

| whatisthis19 a răspuns:

Că nu mai ai chef de viata

| Monst a răspuns:

Ai ganduri negre si te inchizi de tot in tine si devii agresiv cu ceilalti atat verbal cat si fizic