| Happiness_8100 a întrebat:

Cum sa ai un somn odihnitor si linistit? ca dimineata sa nu te simti terminat, si vioi si plin de energie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GirlWonder a răspuns:

In camera trebuie sa intuneric (bezna bezna), temperatura sa fie de 18 grade C si in plapuma sa iti fie cald si bine.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Alături de sfaturile celor de mai sus, să ştii că masa de seară este foarte importantă. Pentru un somn cât mai liniştit, seara consumă doar fructe, şi nu te culca imediat, ci cam la o oră după ce le-ai consumat. Mâncărurile grele seara îţi consumă multă energie pe timpul nopţii, ficatul lucrează din plin, iar dimineaţa nu ştii de ce te simţi obosit, deşi ai dormit destul. În mod ideal, consumul nutrienţilor într-o zi ar trebui să fie în felul următor:
- masa de dimineaţă: alimente care-ţi dau energie, deci fructe, cereale, chiar şi dulciuri (deşi nu sunt tocmai indicate). În niciun caz dimineaţa nu se consumă multe proteine; digestia acestora consumă mai multă energie decât cea pe care o obţineţi consumându-le;
- masa de prânz: dedicată proteinelor şi fibrelor;
- masa de seară: energie, alimente uşor de asimilat: fructe.

Dacă îţi faci o dietă care respectă aceste principii, atunci vei simţi energie atunci când ai nevoie de ea.

| Alexandra_5259 a răspuns:

Cand te culci nu te culci la ora 10 sau mai tarziu ci te culti cel mult la 9 si dimineata, cand te trezesti nu din prima mai drumul la televizor sau vai de mine sari din pat ca speriat de bombe sau tras din pusca si dupa ce te-ai trezit stai cel putin 10 min si te odihnesti.

| benQ a răspuns:

Eu unu` fac in felu` urmator:

Am programul care inchide automat pc`ul
Bag muzica in winamp, si setez ca pc sa se inchida in 10 minute.
Volumul il dau incet, dar incat sa se auda.
In 10 minute adormi, iar dimineata esti plin de energie