| Ralucutza_Ralu_2000_Ajbm a întrebat:

Cum sa fac sa imi treaca durerea de masea intr-o singura zi, ca a doua zi sa pot merge la munca? Iau medicamente ca de exemplu ospamax de 1000g am luat odata la amiaza m-a lasat si spre seara cand vreau sa dorm incepe durerea mare. Am incercat sa imi pun spirt in gura si sa clatesc apoi. Am mai pus o compresa cu apa in zona care mi s-a umflat, m-a lasat ce m-a lasat. Dar imi simt ca un balon dar numai ca e tare si din cauza la asta ma doare si urechea stanga si capul. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Se pare ca ai o infectie, e bine ca iei tratament cu antibiotice(ospamox), sa ai grija sa respecti cu strictete tratamentl, altfel infectia poate sa revina.
in cazul durerii, analgezicele mai slabe in prima faza (paracetamol, algocalmin, ibuprofen), iar daca cu acestea durerea nu iti trece in 15-20 min ar trebu sa iei un analgezic mai bun( pe baza de reteta, tramadol este foarte bun sau fasconal care il poti lua fara reteta) in orice caz, vorbrste cu dentistul sau medicul de familia pentru un analgezic adecvat.

| Ralucutza_Ralu_2000_Ajbm explică (pentru alex15ccc):

Fix ospamox m-a ajutat am facut galgara cu dicabonat si tot in ziua aceea mi s-a spart puroiul multumesc pentru sfat!

3 răspunsuri:
| Sebastiana12345 a răspuns:

Daca ai puroi fa gargara cu sare curata puroiul, sare cu piper pe o bucata de paine prajita si o ti pe locul acela cateva remedii naturiste ce m-au ajutat +medicamente amoxacilina ketonal si espedifin...ia espedifin amorteste locul...(nu stiu daca se gasesc in Romania)