| Angelindeed a întrebat:

Cum sa fac sa nu ma mai enervez din lucruri marunte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Numeri pana la 10 sau 20, timp in care analizezi situatia si consecintele a ceea ce se poate intampla in functie de ceea ce faci.

| Sn4k3 a răspuns:

Te calmezi

| aXy99 a răspuns:

Sa-mi zici si mie cand afli laughing
Si eu am problema asta, dar eu ma enervez doar la lucruri marunte, daca e ceva serios reusesc cumva sa ma controlez si sa ma calmez. Cred ca tine de autocontrol, autosugestie, eventual eliminarea factorilor de stres.

| Donsavas a răspuns:

Poti suferi de o boala nervoasă fara sa constientizezi(Sa stii).
Consulta un psihiatru! Poate iti prescrie calmante.

| CleanHeart a răspuns:

Îți dau răbdarea mea și promit că nu te mai enervezi din nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| AlxAlex42 a răspuns:

Încearcă să te duci la alergat odată la două zile, fă exerciții fizice. squot, abdomene, de-astea.
Alergatul, exercițiile fizice scade stresul din organism, tensiunea, presiunea.
Încearcă să bei și câte o cană de ceai odată la 2-3 zile o să te ajute crede-mă.
Ceaiul relaxează.
În caz că începi să te enervezi gândește-te întai la ce te-ai enervat și dacă merită să te enervezi pentru aseamănă tâmpenii.
E totul o chestiune mentală.
Totul depinde de tine, și eu eram ca tine dar cu timpul am învătat să fiu mai calm făcând exerciții fizice și chestii de genul.
Poți încerca și cu yoga, ar fi o opțiune de ținut în considerare.