| Gaara5846 a întrebat:

Cum sa faci parul sa creasca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu il faci, el creste de la sine, treburile cu ulei de ricin si mai stiu eu ce nebunii nu o sa te ajute cu nimic, cel putin nu cu nimic vizibil

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie să te razi în cap și să îl lași să crească.O să crească de 2 ori mai mult de cât e normal dacă te razi în cap.

| vocea a răspuns:

Sa te tunzimai des asa creste mult mai repede este ca si cand te-ai rade, din ce terazi mai des din ce iti creste mai repede

| KilluaZoldyck a răspuns:

Ia vitamine
Antioxidantii si complexul de vitamine B ajuta la cresterea parului sanatos si puternic. Daca alimentatia ta este saraca in uleiuri, seminte, cereale si legume, e bine sa iei zilnic un supliment pentru par, unghii si piele.

Renunta la suplicii
Uscarea parului, ondularea, clipsurile, produsele cu alcool si siliconul usuca si ingreuneaza firul de par, ducand la incetinirea cresterii. Pentru o perioada, evita toate aceste tratamente si limiteaza-te doar la sampon, balsam, masca si produse de coafat cat mai naturale.

CIteste si: Ce culoare de par ti se potriveste
Dormi opt ore pe noapte
Este dovedit ca somnul insuficient duce la cresterea nivelului de stres, care afecteaza sanatatea parului, favorizand caderea acestuia si incetinindu-i ritumul de crestere. Un somn de opt ore pe noapte te ajuta sa imbunatatesti metabolismul celular, ce contribuie la randu-i la cresterea mai rapida a parului.

Mananca echilibrat
Un regim alimentar echilibrat mentine sanatatea organismului si stimuleaza cresterea parului. Vitaminele A, B, C, D si E, acizii grasi omega 3, proteinele, zincul si magneziul sunt esentiale pentru un par sanatos si viguros. Alimentele cele mai bogate in aceste elemente sunt varza, spanacul, branza, lintea, fasolea, caisele, citricele, legumele verzi, uleiul de peste, semintele de in, drojdia de bere si cerealele integrale. Toate aceste substante nutritive dauun impuls cresterii parului.

| doggy123 a răspuns:

Parul va creste de la sine

| Eddys a răspuns:

Va creste mai repede daca ii tai varfurile, sau il uzi!