| Alllllexandra a întrebat:

Cum sa mananc fara sa ma ingras? Dimineata, la pranz si seara...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RedHair57 a răspuns:

Ok. Sport poti sa faci si daca vrei sa slabesti, si daca vrei doar sa te mentii. E sanatos. Si ca sa ramai la o greutate constanta, trebuie sa ai un program de somn, de mancare, sa te relaxezi. sa duci o viata sanatoasa si sa ai un program zilnic regulat. Chiar si starea psihica poate afecta aspectul fizic. Si, chiar daca incepe scoala, ai putea, cel putin 5-10 minute in fiecare dimineata sa faci niste intinderi si exercitii. Bafta!

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pe primul plan se afla cerealele si produsele pe baza de cereale integrale(paine neagra, fulgi de cereale tip musli), legume, fructe, lapte si derivate din lapte.Carnea nu este indispensabila in alimentatie.Se recomanda de obicei carnea de peste si pui fara piele. Ouale sa se consume in cantitate de max.4-5 pe saptamana.Grasimile consumate sa fie sub forma de uleiuri vegetale. Dulciurile sa fie inlocuite de fructe proaspete, care sa fie consumate inainte de masa, pentru a pregati si stimula procesele digestive. Cele doua gustari zilnice sa fie reprezentate de fructe sau lactate degresate. Lichidele sa fie de preferinta ceaiuri de plante neindulcite, apa minerala, sucuri naturale de fructe.

| mgtow a răspuns:

Mananci paine integrala si mai putina mancare.

| RedHair57 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa mananci putin si des, sa mananci incet, deoarece ajuta la digerare. Seara sa mananci inainte de ora 6. Intre mese poti consuma fructe, si sa reduci dulciurile.
Ai putea sa alergi 30 de minute pe zi si seara sa faci 50 de abdomene si 30 de genoflexiuni, pentru a fi sigura ca ai un corp sanatos si ca nu te ingrasi.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor. Astept raspuns din partea ta!
Pupici. Funda? big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru RedHair57):

Chestia cu ora 6 e o prostie care duce la gastrita, ulcer sau alte probleme de sanatate.

Mai documenteaza-te.

p.s. : se scrie "genuflexiuni"

| Alllllexandra explică (pentru RedHair57):

E bine daca in loc sa alerg alea 30 min, fac pe bicilcleta de gimnastica tot atat? sau trebuie mai mult?

| RedHair57 a răspuns:

Da. E bine orice fel de miscare, sport. Incerca sa faci cat mai mult, insa treptat, ca sa nu iti fortezi organismul. La inceput, probalil va fi mai greu, vei avea febra musculara sau altele. dar daca iti faci un program regulat, iti va trece in scurt timp si rezultatele vor fi vizibile. Cel putin eu asa am slabit 5-6 kg cam de o luna.

Cosmin86: Imi pare rau pentru greseala. Si, grestesti si tu. Poti sa te documentezi. Iti recomand Dr. Oz show sau altele...despre sanatate si slabire. Daca mananci dupa ora 6, sau maxim 7, stomacul nu mai are timp sa digere pana cand dormi iar in timpul somnului tot ce a ramas nedigerat se pune ca grasime in solduri, la burtica sau in diferite zone.

| Alllllexandra explică (pentru RedHair57):

Nu cred ca ai inteles.Eu nu vreau sa slabesclaughing Am urmat un program de slabire pe care mi l'am impus singura timp de vreo 4 luni.Am slabit vreo 10 kg, am luat'o usor ca sa nu imi apara vergeturi mai stiu eu ce.sunt obisnuita cu sportul si cu alea dar eu am intrebat ce sa fac ca sa nu ma mai ingras, ca am renuntat la programul pe care il aveam treptat fiindca eram intr'o continua slabire si deocamdata mai fac sport putin de dim cu niste gantere, abdomene, cateva exercitii pentru picioare..si seara 30 min la bicicleta.Dar incepe liceul si n'o sa mai am timp dim asa ca vreau sa stiu si eu cam ce exercitii ar trebui sa fac ca sa ma mentin asa(deja am luat 2 kg la loc), am 49 acum.Deci?laughing scuze ca am scris prea mult...

| RedHair57 a răspuns (pentru Alllllexandra):

Ok. Sport poti sa faci si daca vrei sa slabesti, si daca vrei doar sa te mentii. E sanatos. Si ca sa ramai la o greutate constanta, trebuie sa ai un program de somn, de mancare, sa te relaxezi. sa duci o viata sanatoasa si sa ai un program zilnic regulat. Chiar si starea psihica poate afecta aspectul fizic. Si, chiar daca incepe scoala, ai putea, cel putin 5-10 minute in fiecare dimineata sa faci niste intinderi si exercitii. Bafta!