| alina10000 a întrebat:

Cum sa-mi creasca unghiile cit mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaMaria85 a răspuns:

Incearca cu ulei de masline incalzit pe care il aplici pe unghii cu un betisor de urechi.Ai grija sa nu fie incalzit prea rau pentru a evita sa te arzi.Cel mai bine ar fi sa aplici aceasta procedura seara pentru ca mainile sa nu mai intre in contact cu apa. De asemenea un lac de unghii cu tratament ar fi folositor. Poti intreba la orice magazin de cosmetice sau farmacie de asa ceva.Nu sunt foarte scumpe, depinde si de firma de care este produs.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In farmacii gasesti combinatii de vitamine,minerale,speciale spentru buna ingrijire a unghiilor(dar si a parului).Te poate ajuta:calciu,fier,zinc, siliciu, seleniu, B6, E.Mai poti folosi zeama de lamaie, dai pe unghii, ca si cum te-ai da cu oja, stai 30 minute, apoi te poti spala. Apoi, sa bei destula APA, ca sa hidratezi si organismul, deci si unghiile.Detergentii,iar dauneaza unghiilor,foarte mult.Dai pe maini si unghii,cu ulei de masline,ricin, sau un unguent mai gras.
Dar, ar fi bine sa-ti faci niste analize(din sange), sa vezi cum stai cu sanatatea, mineralele.

| alina10000 explică (pentru pietrean):

Mersi mult... daca nu mai trimite nimeni alte raspunsuri tu ai funda