| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa pot sa aflu daca apa din fantana de la tara e potabila sau nu? Acum cativa ani, cand am fost ultima data acolo, era, dar acum mi-e frica sa mai beau, ca e poluare mare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Iei o eprubeta cu apa si o duci la un laborator

| borsec a răspuns:

Sa iei o mostra de apa din fantana, o duci la un laborator si testul iti va arata cat este de poluata apa.

regis
| regis a răspuns:

Duci o proba de apa la un laborator. In multe orase functioneaza laboratoare Larex, daca nu regiile care furnizeaza apa potabila au si laboratoare specializate, care presteaza servicii si pentru terti. Tot de la ei poti obtine si un recipient special pentru astfel de analize.
Daca apa din acea fantana nu a fost folosita in ultimul timp, este indicat sa o scoti de cateva ori cu ajutorul unei pompe, pentru a se reimprospata. Pentru dezinfectare se arunca var nestins in apa, dupa care bineinteles se scoate din nou toata apa. Problema nu o constituie de obicei microorganismele, ci concentratia de nitrati/nitriti, pentru care din pacate nu prea sunt solutii.

regis
| regis a răspuns:

PS: atentie, apa fiarta si racita poate fi mai periculoasa decat cea scoasa direct din fantana. Prin fierbere oricum nu se distrug toate microorganismele, dar nu asta este problema, ci concentratia de nitrati si nitriti, care creste atunci cand fierbi apa (datorita vaporizarii).

| cristi a răspuns:

Metoda clasica (antica) pe care am vazut-o de a curata o fantana de bacterii si alte impuritati este aruncarea unui bulgare de var (var nehidratat) dupa care trebuie lasata apa cateva zile. Dar asta nu iti poate garanta faptul ca apa este potabila, cel mai bine este sa duci o proba la un laborator pentru a fi analizata.

| meioana a răspuns:

Poti ca sa cumperi un aparat ceva special pentru epurarea apei. Asta in caz ca vrei sa te usture buzunarul. Daca vrei ceva mai ieftin ia o sticla de apa din fantana si fugi cu ea la un laborator special.
Nu intreba ce laborator ca nu cred ca stie cineva. Cauta pe net un laborator din orasul tau.
SUCCES.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a putra fi sigura de calitatea apei pe care doriti sa o consumati, luati cantitatea de apa necesara, fierbeti-o si apoi raciti-o, practic, apa fiarta si racita. In acest mod, eliminati bacteriile si riscul aparitiei unor anumite boli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
Se fac analize ale apei in cadrul laboratoarelor de la Autoritatea de sanatate publica / foste DSP-uri / fostele Sanepide sau la regiile care furnizeaza apa. Exista in fiecare oras resedinta de judet. Iei o mostra si acolo trebuie sa duci proba de apa, platesti o taxa si vei primi rezultatele.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti prelua 0, 5 litri pe care sa-i duci la OGA Oficiul de gospodarire a apelor care au laborator de analiza a apei si contra unei taxe vei primi rezultatele analizei si avizul "POTABILA" sau NU