| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa renunt la paine daca sunt obisnuit de mic cu ea? Adica la fiecare masa eu mananc paine, si cam vreau sa renunt la ea, nu ca as tine vreo dieta, dar am auzit ca nu e chiar asa sanatoasa painea alba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| medicine a răspuns:

Nu este foarte sanatoasa. In plus ingrasa. Ca idee, tot ceea ce este alb (paine, orez, faina, etc este procesat in mod abuziv. Asta inseamna ca graul era ok daca avea toate straturile, la fel si orezul, dar pentru cineva s-a gandit ca arata mai apetisante cand sunt albe, au eliminat stratul superior plin de vitamine. E ok sa mananci paine integrala, sau neagra ocazional dar nu exagera (ai mare grija ca unii vopsesc painea alba si o vand ca paine neagra, trebuie sa o iei de la o brutarie in care ai incredere, nu paine feliata, ci un graham cinstit, sau ceva mai fin, daca preferi, dar sa stii clar ca provine dintr-o sursa de incredere), si orezul neaparat sa fie orez integral. Eu inlocuiesc adesea painea cu unul sau mai multe dintre urmatoarele alimente, acestea imi dau o stare fizica buna, ajuta si la mentinerea in forma, dar sunt excelente, bineinteles, si cand cineva vrea sa slabeasca:
1) Avocado - delicios daca gasesti unul copt, orilib daca dai de unul crud, asa ca ai grija sa fie ca o para coapta (nu stricata), sa cedeze putin daca il apesi.
2) Seminte de chia - excelente in iaurt, salate, cam orice. Bodate in Omega 3 si Omega 6. Nu au gust, de aceea le poti adauga in orice, vei obtine o textura mai interesanta si nu iti va mai fi foame pentru un timp indelungat. Daca le adaugi in lichide, cum ar fi lapte de cocos, se umfla si se fac ca o budinca, si sunt minunate in acest context.
3) Seminte de in - aceleasi proprietati ca semintele de chia. Trebuiie macinate inainte sa le mananci, sau pisate, sau mestecate. Au gust subtil de nuci.
4) Ovaz - foarte nutritiv, excelent de dimineata, cu lapte si putina miere sau fructe.
5) Pudra proteica de canepa Canah - tine de foame pentru mult timp, are o gramada de vitamine si nutrienti, si are un gust delicios, asemanator cu nucile. Este facuta strict din seminte de canepa facute pudra, fara nici un alt ingredient. Merge bine cu iaurt sau banane.
6) Nuci - de toate felurile, fie ca sunt nuci din curte sau de pe strada, alune, alune de padure, caju (sunt minunate, dar nu exagera), nuci pecan, fistic, migdale. Ideal e sa faci un mix de diverse tipuri de nuci, si sa mananci o mana de nuci. Nucile sunt bogate in proteina care tine de foame.
7 ) Batoane cu proteine Fibrobar sau Gerlinea (astea doua firme au gustul cel mai ok, chiar bun), Fibrobar cel putin au o lista decenta de ingrediente fara chestii dubioase, si trebuie consumate cu multa apa. De exemplu, mananci o salata, branza cu rosii, la care in mod normal ai manca paine, dar renunti la paine, si mananci la desert un baton de acest tip.
8) Orez integral - mananci o mancare cu sos, la care in mod normal ai manca paine? Alege un orez integral ca inlocuitor. Este mult mai sanatos si are multa vitamina B. Orezul alb nu are vitamine fiindca a fost eliminat stratul superior pe care orezul brun inca il are, si anume acel strat superior al orezului e bogat in vitamine.

| medicine a răspuns (pentru medicine):

Imi cer scuze pentru micile greseli din text, am scris repede. Inca ceva, painea nu are nici un fel de nutrienti, ea pur si simplu umple stomacul asa, degeaba. Tocmai de aceea inlocuirea painii cu unul dintre cele 8 alimente sugerate de mine este o alegere excelenta - un pas important catre un stil de viata sanatos.

| anonim_4396 explică (pentru medicine):

Nu am intentia de a slabi, ci doar de a renunta la paine
Multumesc de sfaturii!

| medicine a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar si daca nu ai intentia de a slabi, aceste alimente sunt sanatoase si sunt substitute excelente la painea alba. Bineinteles, oricine mai are pofta de sandvichuri din cand in cand, totul e sa nu exagerezi.

| doctorandus a răspuns (pentru medicine):

Suferi de ortorexie?

Ain't broken, don't fix.

| medicine a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu sunt obsesiva in legatura cu mancarea sanatoasa. Am o greutate foarte normala pentru inaltimea mea, si nu mananc ca intr-o dieta de slabire, mananc exact atunci cand imi este foame si exact atata cat imi trebuie. Imi face placere sa mananc sanatos, dar in nici un caz nu este ca o religie. Mi se pare perfect normal sa gasesc alternative la ceva atat de inutil cum este painea alba. Painea alba nu are nici un fel de utilitate pentru mine, fata de avocado sau chia care au o gramada de beneficii, painea nu imi ofera nimic. Inteleg si sunt de acord cu faptul ca o obsesie dusa la extrem pentru mancat sanatos duce la anorexie sau la alte probleme si mai grave de sanatate. Inteleg ca de exemplu o persoana care mananca de exemplu o dieta raw vegana, dar care ignora anumite aspecte esentiale legate de aportul necesar de proteine al organismului uman (si nu ia nici un fel de supliment alimentar care sa tina loc de ceea ce persoana aceasta raw vegana nu mananca) poate sa ajunga la spital cu probleme grave. Nu este in nici un caz situatia mea.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primul pas ca sa renunti la painea alba, este sa te muti pe cea neagra, care-i mult mai sanatoasa.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu ai un motiv serios (de ex. obezitate), n-are rost sa renunti la paine. Plus ca poti manca paine integrala, care e mult mai buna ca painea alba.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Doar painea alba imi place la gust
Zicea lumea pe aici ca n-ar fi sanatoasa

| PublicName330 a răspuns:

Incearca sa mananci mai putina. Si eu am mancat multa paine, 5-6 felii, dar am redus consumul la 2-4 felii.

| razvanadrianv a răspuns:

Pur si simplu o faci.
Eu, de exemplu, fumez ocazional. O luna sau ceva de genu cam de 2 ori pe an, si ma pot lasa de fiecare data.
In cazul tau as zice sa o inlocuiesti cu altceva daca nu poti eradica painea din start. Incearca baghetele frantuzesti, iar apoi sa renunti incet si la acelea.
Succes!