| Aihao19 a întrebat:

Cum sa scap de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nevroza a răspuns:

Eliberandu-te de iluzia mintii... Adica anxietatea si atacul de panica isi au cauza din trecut si viitor, nu din prezent. Exemplu: "Cei care vad casa incendiata, se gandesc unde o sa locuiasca si le apar aceste starii", radacina fiind din minte si din emotie. Nu trebuie medicamente. Drogul are efect pe moment, nu tot timpul. Doar "dresandu-ti" mintea si emotia vei scapa cu totul. Viitorul si trecutul sunt iluzii, este ceva ce mintea creaza, nu e ceva concret. Traieste prezentul. Daca inca vezi lumina zilei, de ce sa te ingrijorezi. Esti, existi, respiri, esti conectat inca cu lumea, esti sanatos... ce vrei mai mult? Nu iti crea suferinta in iluzii si traieste clipa cat inca existi happy. Gandeste-te ca ai rezerva de fericire dincolo de minte. Zambeste des, sa vezi ce bine e, nu ai nevoie de droguri. Bafta si sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Socializand!
Iesi afara din casa si uiat de computer, TV sau singuratate!
Fa sport, bucura-te de viata, fa-ti prieteni, viziteaza-tirude si colegi, fa orice, numai nu sta singur in casa!

| PainTech a răspuns:

Functioneaza pentru probleme relativ mici ( din ce am testat personal ). Teoretic ar trebui sa mearga pentru orice grad de anxietate. https://www.youtube.com/watch?v=4QHGYTP5HsE&t=1s

| Kogaion a răspuns:

Pai in primul rand, trebuie sa afli cauza, dupa aia sa incerci sa iti faci de lucru, ca sa nu-ti mai stea gandul acolo, totusi daca crezi ca e o stare avansata de anxietate, ar fi bine sa mergi putin pe la un psiholog.

| Kogaion a răspuns:

Xanax e drog curat, cum poti sa recomanzi asa ceva?

| LilPeep a răspuns (pentru Kogaion):

Habar n-ai ce e xanax este?
Eu vorbesc din experienta nu din auzite.

| Kogaion a răspuns (pentru LilPeep):

Adica milioane de oameni au ajuns dependenti de el si tu spui ca e bun?

| OMomOMoM a răspuns (pentru Kogaion):

Hmm,salut eu cred ca oamenii aia au ajuns dependenții ca l-au luat încontinuu și fără prescriptie și fără motiv cum ar fi eu am luat Xanax din cauza eram panicat și aveam tensiune mare și nu am ajuns depedent

| SirRipper a răspuns:

In decembrie 2015 am suferit de aceasta anxietate care se completa cu niste atacuri de panica. Starea de spirit o cunosc din toate punctele de vedere si am gustat din fiecare suferinta a acestei povare! Ideea e ca nici medicamentele nu te vor ajuta sa scapi definitiv de anxietate. Si mie mi-a fost recomandat xanaxul de medicul neurolog dar din fericire nu am luat, pot aparea complicatii, ma refer la dependenta si la marirea cantitatii pe zi. Esti SINGURUL care te poate scoate din aceasta stare! Iti trebuie un program bine stabilit pe care sa il respecti si care sa iti tina mintea ocupata si sa nu te lasa sa te gandesti la lucrurile care ti-au amplificat sau care ti-au creeat aceasta anxietate! Esti TU contra TINE, si doar tu te poti scoate! Un psiholog te poate ajuta dar putin! Repet: un program bine stabilit si plin, ceaiuri de sunatoare si sport! Sportul te scoate din acea stare si te face sa uiti de ce e rau! Nu te afunda in alcool si tigari pentru ca nu o sa mearga! Daca mai ai nevoie de ajutor imi poti da mesaj! Multa sanatate!