| geoox550 a întrebat:

Cum sa scap de cosuri? am si puncte negre dar si de cele rosisad.
habar nu am ce naiba sa facsad
odata apar, odata dispar. dimineata nu mie se vad, dupa masa mi se vad, seara iar nu se mai vad

este ceva super naspa!sad

Help!
(nu vreau sa-mi ieu creme sau ceva de genu), numai solutii care vau ajutat
:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare ten este diferit.
Curăță tenul cu un tonic antiseptic și nu pune mâna pe față în timpul zilei, seara obligatoriu demachiere chiar dacă nu a fost unul aplicat peste zi.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este cel mai bun tratament impotriva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Zineryt trebuie sa fie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici/urme lasate de cosuri, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala. Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P. S. dar cel mai bine ar fi, sa mergi la un dermatolog.

| gHelena a răspuns:

Si eu ma confrunt cu problema punctelor negre si am inceput sa folosesc saptamanal un amestec exfoliant alcatuit din tarate de grau, miere si zeama de lamaie. Pe langa asta poti alege si una dintre mastile naturale prezentate aici: http://www.divahair.ro/frumusete/cosmetica. Un gand bun, Elena.

| Deea a răspuns:

Fac pariu ca o sa iti raspunda majoritatea cu zineryt cum mi-au raspuns si mie. Pe dracu zineryt de cand ma dau cu el toata sunt rosie si mi-au aparut de 2 ori mai multe. Incearca nu ceai de musetel. Mie acum mi-a zis mama ca ea cand era fata (si m-a luat cu povestile ei laughing) nu erau atatea creme si ea se dadea cu ceai de musetel pentru ca are efect astringent si ii treceau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mia folosit foarte mult zineritul big grin dar se face tratament si sa nu crezi ca a doua zi tu nu mai ai cosuri... eu am avut fata plina. si pe umeri si nu mai am pe fata mai cateva destul de putine ma mai fac cu Activa FVS de la favisal costa 6 lei pui cateva picaturi pe un disc demachiant si iti cureti fata e foarte bun :X incerca big grin eu incercat zeci de creme, dermatologi, si cosmeticieni si nau avut nici un efect... cu zineritu si activa Fvs am avut :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.si eu am problema cu cosurile deacum ma khinui de ceva timp ...multi spun de zeneryt dar nu ajuta cu nimic in timpul in care te dai cu el iti pare ca te ajuta dar dupa ce nul mai folosesti ele iti reapar si chiar mai multe decite ai avut. eu va pot recomanda sa aveti grija sa fie fata in permanenta curata, evitati sa puneti in peremanenta mina pe fata inkercati faza cu morcovul il marutiti in asa fel inkit sa aiba suc si il aplikati pe fata si il tineti 15-30de minute dupa care curatiti fata cu ceai de musetel.va rog frumos spunetymi si mie masti pentru urme lasate de cosuri va rog mult mult deacum nu mai stiu ce sa ma mai fac cu urmele lasate de cosuri.mersi mult. Sukes vou

| DeeaInna a răspuns:

Nu stiu...