| publicname a întrebat:

Cum sa scap de dependenta de calculator, hi5, facebook etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Stai la etaj? Deschizi geamul, iei calculatorul si zbang!

13 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

@adina, si eu am am aplicat "tehnica asta" si cand am venit primul lucru a fost "log in pe mess si TPU" laughing))
Cred ca ar trebui mai mult de o saptamana... o luna
@nimicspecial, cel mai bine toarna un paharel de apa pe monitor,[ca pe unitate e paguba prea mare] si asteapta sa iti ia ai tai monitorlaughing))) cu ocazia asta iti piere si chefu de net

| Brotacelu a răspuns:

Inca ceva
Eu am incercat si partea cu angajatu[angajat=fara calculator si net]
Pai da` unde m-am angajat eu...de stau toata ziua pe netlaughing)) ce sa mai zic, nu mai scap eu de net, nu netu de mine laughing))

| Victoria a răspuns:

Gandeste-te ca nu are rost sa-ti pierzi viata in fata unui monitor, intr-o lume virtuala care nu te va conduce nicaieri. Iesi afara, chiar daca e frig, respira aer curat, bucura-te de zapada, iesi cu prietenii, vorbiti, distrati-va, cate nu poti face!

| Clara_6276 a răspuns:

Fa`ti prieteni.Iesi cu ei in oras.Nu mai sta prea mult in casa. Fa-ti un hobby. Ocupa-te de o pasine de a ta[Inafara de pclaughing]Ajuta pe cineva.Cumpara`ti un animal de companiehappy.Citeste.Invatalaughing...winkingBafta

| ramona_1444 a răspuns:

In prima saptamana reduci 1 ora pe zi din timpul petrecut la calculator in a doua saptamana reduci cate 2 a treia reduci cate 3 ore si tot asa. sper sati foloseasca

| nfren a răspuns:

Gasteti iubirea big grin, si sportul

| madtiger a răspuns:

Du-te undeva la picnic, undeva in natura cand e vreme frumoasa. acum daca vrei poti sa mergi la schi happy poate te faci apoi dependent de frumusetile naturii, de peisajele frumoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut in felul urmator: mi-am luat o saptamana libera si m-am dus undeva unde sa nu am tehnologie si cand am venit acasa nu mai aveam chef sa stau pe calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu.gaseste altceva sa nu mai intri pe net asa mult, dezactiveazati conturile, fa-ti un program de stat la pc, scoate-l din priza si eu am avut probleme stateam la net cu zilele si apoi mi-am dat seama ca nu stiu sa mai citesc o carte!
nu iti pierde timpu cu ceva ce nu te ajuta in viitor"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iesi afara cu prietenii, sunt multe lucruri mai interesante de facut. citeste o carte. uita-te la tv.

sau mergi pe la cluburi; P

| uite aici a răspuns:

Poti sa scapi cel putin in doua moduri: 1. iti propui sa reduci treptat timpul pe care il petreci in fata calculatorului, si cel mai important dormi seara, nu sta pe net pana noaptea tarziu.
2 Ambitioneaza-te, nu mai intra pe net o saptamana, lasa-o mai moale si cu mobilul(daca te intreaba cineva la scoala de mobil, spui ca nu gasesti incarcatorul, n-ai baterie, chestii d'astea), uita-te la un documentar sau ia ceva carti de citit.

| .::Roxy Shi Atat::. :*:*:* a răspuns:

Mergi la tara o luna sau cateva zile. eu am stat 3 luni si nu am mai murit fara calculator.

| bazadedate a răspuns:

Stai vreun an doua cam asa ceva si stai numai la televizor sau sa iesi pe afara.