| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa slabesc 10 kilograme intr-un mod sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca te infometezi metabolismul tau va incetinii. Vei ajunge sa mananci un mar pe zi, organismul ti se va invatat doar cu atat si ce se intampla cand vei reincepe sa mananci?
Mai bine redu-ti cantitatea dar mananca mai des. Axeaza-te pe legume cat de multe, iti umplu stomacul si sunt pline de apa, vitamine si mineale. Fructele pe stomacul gol. Proteine de buna calitate(carne alba - dar nu prajita!, ciuperci, fasole, linte, soia, nuci si seminte crude), grasimi sanatoase (ulei masline, cocos, avocado). Elimina zaharul! si redu putin carbohidratii. Painea, pastele, cartofii, orezul iti furnizeaza energie, daca ii reduci organismul va arde din energia stocata si grasimea acumulata.
Un pic de miscare nu are ce rau sa-ti faca, antenamentele cu greutati ard calorii ore bune dupa incetarea exercitiilor, cardio elimina grasimea si-ti ajuta tot metabolismul.
Ceai verde, de afine, menta, musetel, soc te mai pot ajuta, alimentele picante ardei iute, ghimbir, boabe mustar, otet de mere, etc.
Si bineinteles, ambitie! Nu te-ai ingrasat peste noapte- nu vei slabi peste noapte. Adopta un stil de viata, nu o dieta fiindca banuiesc ca vrei sa dai jos 10 kg si sa nu le mai pui inapoi. Si asta e mult mai greu decat slabitul in sine.

24 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Sa faci miscare zilnica iar ultima masa sa fie ceva usor, fara prea multe calorii si sa fie pana la ora 19:30. Iar la 21:30-22 sa mananci mere verzi(golden). Incet incet vei vedea rezultatul obtinut.

| Mayhem666 a răspuns:

Cand aflii asta, sa ma anunti si pe mine laughing

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Mayhem666):

Merge prin infometare, dar nu recomand happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Am incercat, dar e un sentiment neplacut, dar mi-am redus deja mesele, doar la doua pe zi.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Mayhem666):

Foarte binee.
Felicitari!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Multumesc, dar tot mai vreau sa slabesc macar 5 kg, nu imi place greutatea mea actuala.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Mayhem666):

Cred ca ar cam trebui sa invatam sa ne acceptam asa cum suntem.Doar cred laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Bine spus "ar trebui" laughing

| justanotheruser99 a răspuns:

Apuca-te de sport si tine o dieta echilibrata.

| vocea a răspuns:

Aceasta dieta este mai usor de tinut, ea permite consumul de paine, carne slaba(doar fiarta sau la gratar), fructe proaspete si branzeturi.

Mic dejun: o ceasca de cafea neindulcita, 2 felii de paine prajita.

Pranz: piure de legume fierte la discretie: 100g de carne de pasare la gratar, doua felii de paine, un mar sau un kiwi.

Gustarea: un iaurt degresat in care se adauga 2 picaturi de lamaie.

Cina: supa de legume, 100g carne de pasare la gratar sau doua oua fierte tari.

O data pe saptamana ouale se pot inlocui cu branza slaba(daca simtiti nevoia)

P.S Cu aceasta cura am slabit 7 kg in 3 saptamani happy. M-a ajutat foarte mult si mi-am schimbat modul de viata! Dar dupa sa ai grija cu mancarea sa nu revii la vechile obiceiuri,

| liliana77any a răspuns:

Mananca multe fructe si legume.
Renunta la: fast food si grasimi.
Mananca carne de pui o perioada este mai usoara.
Mananca cat mai putina paine, o felie la o masa.
Spor!

Răspuns utilizator avertizat
| NoFeelings a răspuns:

Taie din tine. Glumeam, era o gluma, glumeam laughing

Păi in cred că majoritatea ne confruntam cu problema asta tâmpită, cu slăbitul ăsta enervant.

Exercițiu fizic, lămâie, folie, reducerea meselor bogate in calorii și atât.

Daca te întrebi ce folie, apai hai că îți spun. Să nu razi, deci prietenele mele au încercat asta și am încercat asta chiar și eu, și în câteva zile a dat rezultate, tu. (Ești fata, presupun happy )
Te impachetezi in folie de acea transparenta, dar multa, un jumătate de tub doar pe burtă. De sus pana jos pe burtă. Și faci sport, o lași pe toată durata zilei, de îmbraci gros, te plimbi, etc. Mai reduci și din mese, mai bei și poțiunea aia magica cu lămâie (și aia face bine, citește numa pe net.) Dar nu recomand 7 lamai pe zi sau cum Se Dumnezeu recomanda aia. O lămâie, maxim doua, pe zi.

Nu stiu daca e sănătos, da așa în câteva zile slăbești câteva kg. Dar în timpul ăsta, fa un efort și lasă prajerile, sucurile, fast-food urile, dulciurile etc. Please, chiar vreau sa vad daca îți merge și ție laughing

| Felissa13Eden a răspuns (pentru NoFeelings):

Multumesc,dar eu nu consum prajeli si fast-food.Am doar probleme de alimentatie si nu stiu cum sa scap de ele mai sanatos.

| NoFeelings a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Am înțeles.
Îmi cer scuze pentru chestia cu caloriile, ele sunt bune sau nu, Idk m-am încurcat.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru NoFeelings):

Nuuu,mersi mult pentru sfat :*

| GlowingShadow a răspuns:

Am vazut ca cativa descreierati ti-au recomandat infometarea. GRESIT. PROFUND GRESIT si FOARTE DAUNATOR cand vine vorba de sanatete. O dieta sanatoasa te poate ajuta, dar in nici un caz infometarea. Dieta trebuie sa o discuti cu medicul de familie, sa ceri pareri de la omeni de specialitate ( DOCTORI!), pentru ca nu e de joaca cand vine vorba de alimentatia organismului.
Miscarea e cea mai buna solutie. Mergi la sala, apuca-te de alergat. Eu asta ti-as recomanda.

Asa din curiozitatea, cate kg ai acum si ce inaltime ai?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru GlowingShadow):

Am 52 de kilograme si 1.74.

| Dacii2326 a răspuns:

Infometarea,cu cat mananci mai putin cu atat stomacul ti se face mai mic

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Dacii2326):

Stiu si asta, dar nu vreau sa mai fiu anorexica.

| Dacii2326 a răspuns:

Sau incearca ceaiul de slabit, o sa mergi mai des la baie pentru a scpa de apa in plus din corp

| CoSmyN1924 a răspuns:

Mananci sanatos, faci exercitii fizice.

| ursuletul46 a răspuns:

Incearca dieta cu ciorba de varza laughing)bunica o foloseste si chiar a sabit vreo 7 kg intr o saptamana...cred ca o sa incerc si eu la vara. Fiindca tu esti in toate puterile ar trebui sa faci si niste sport...chiar si dansul ajuta mult (cauta pe google : dieta ciorba de varza si o sa gasesti acolo ce ai voie sa mananci in fiecare zi).Cu aceasta dieta nu te infometezi doar ca s ar putea sa te saturi de ciorba aia, asa ca gandeste te ca e doar o saptamana.Bineinteles dupa ce slabesti cat doresti nu trebuie sa revii la fast food si sucuri fiindca risti sa muncesti in zadar. Baftaaa :*

| Lollipop28062002 a răspuns:

Eu am incercat dieta fara carbohidrati. In 3 zile am slabit 2 kg. Sa stii ca merge si putin exercitiu fizicwinking bafta