| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa slabesc repede, mai rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Asta e un post de-al meu mai vechi pe subiect:

Orice ti-ar zice lumea, slabitul se poate face doar individual si doar cu disciplina. Nu poate nimeni sa manance sau sa faca sport pentru tine. Daca ai vointa vei reusi, daca nu... aia e.

Din nefericire multi oameni cred ca asta cu slabitul e ori o vrajitorie la care doar anumiti "alesi" au acces, ori au nevoie de un bici care sa-i tina pe drumul cel bun.

Nu exista ore de mancare bune sau rele, suplimente de slabit sau detoxifiere. Cine iti spune asta te minte sau incearca sa-ti vinda ceva. Exista optimizari ale procesului de slabire, dar cand omul are peste 10 kg in plus nu vorbim de optimizari.

Tot ce trebuie sa faci e sa iti gasesti necesarul caloric pe zi, sa mananci cam cu 20-25% mai putin in functie de cat de repede vrei sa slabesti (nu mai mult de 25, pentru ca te vei atrofia si la un moment dat ti se va prabusi metabolismul)

Deci.

1) iti calculezi necesarul folosind calculatorul de aici, precum si tinta de slabit
https://bmi-calories.com/calorie-intake-calculator.html

Daca de exemplu necesarul tau normal ar fi de 2500 kcal, poti incerca sa mananci ~1800-1900 pe zi pentru a slabi constant.

2) Folosind un cantar precis (cu grame) iti cantaresti fiecare bucata de mancare pe care o bagi in gura, si determini numarul de calorii consultand fisele nutritionale de pe spatele produselor sau valori nutritionale pe care le gasesti pe internet pe site-uri ca http://nutritiondata.self.com

Poti folosi tot felul de aplicatii ca myfitnesspal cu care contorizezi ce mananci.

Ideal trebuie sa ai 20-40% din calorii sa vina din proteine (dar nu mai mult de 140-150g proteina pura), cel putin 30-40g grasime pe zi, 25 g fibra pura pentru digestie.

poti folosi pudra de proteine daca vrei dar nu este necesara. Avantajul pudrei este ca se digera usor si ca este aproape proteina in stare pura, deci fara alte chestii pe langa.

Bei cel putin 2 l de apa pe zi. Mai poti bea cafea, ceai pentru ca nu contin calorii cu mentiunea ca te deshidrateaza, si nu vrei sa fii deshidratat.

3) repeti asta 2-3 saptamani, iar in a 4-a mananci 100% din kcalorii pentru a re-obisnui organismul cu mancarea in cantitati normale. Dupa care continui cu deficitul si repeti.

In tot timpul asta te duci frumos la sala si tragi de fiare fara teribilism. Daca ai pe cineva care poate sa te invete sa faci miscarile in mod sigur si curat.

Nu tragi ca animalul ca sa nu-ti rupi chestii. In principiu faci miscarile corect cu o anumita greutate... intre 6-8 repetari e un numar bun pentru a creste masa musculara. Peste inseamna ca e prea usor, deci poti sa mai cresti greutatea un pic.

Pentru programe, sfaturi, etc poti sa cauti pe Youtube pe canalele lui athleanx sau buff dudes.

Nu va fi usor, dar daca te tii si faci treaba in siguranta va fi ok.

Mult succes.

1 răspuns:
| ViolaTM a răspuns:

Mâncă de mese care nu au mai mult de 500 calorii. Într-o zi de 3 ori. Într-o zi de 4 ori. Şi în Gelu ăsta nu îţi înfometezi organismul. E mai nasol noaptea când vine foamnea. Dar fă cardio pe stomacul gol. 30 Min. Zinde zi.