| Adelyna06 a întrebat:

Cum sa trec peste decesul persoanei dragi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ralucaaaaaa6 a răspuns:

Anul trecut in august mi-a murit strabunica, insa pentru mine era ca o bunica deoarece bunicii au decedat cand eram foarte mica. Nu cred ca este nimic care sa te poata face sa treci peste, dar daca era cineva extrem de apropiat, de exemplu unul dintre parinti, ai putea sa mergi la un psiholog. Cred ca timpul te va ajuta sa mai uiti, iar pe mine m-a ajutat si gandul ca exista viata de apoi si ca o sa ne revedem, nu stiu cat esti tu de credincioasa. Oficum sper ca te am ajutat macar putin...
Si condoleante

| Adelyna06 explică (pentru ralucaaaaaa6):

Da, ai dreptate
Darrr, cum o sa ma intalnesc cu persoana aceea daca ea nu ma cunoaste?
Adica aceasta persoana este un actor si anume Cameron Boyce...
N ai idee cat am tinut la el
Era ca si un frate mai mare
crying(

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa iei la cunostinta ca, TOTI suntem muritori.
Necunoscut este doar CAND.

Poti pastra in mintea ta persoana care te-a parasit, dar amintirea ei iti ramane pe viata.
Ceea ce NU e voie: sa te framanti numai din cauza mortii persoanei respective, fiindca te distrugi singura, psihic, poate irecuperabil, iar atunci nu e sigur ca cineva te va sprijini pana la srfarsitul vietii tale!

In viata ta singurul si cel mai bun sprijin esti TU pentru tine.

Trebuie sa-ti pastrezi calmul si luciditatea, viata merge inainte!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde cît de apropiata era persoana care a decedat, daca este vorba de mamă tată frate soră, durerea este mare si nu va trece asa peste noapte, ai nevoie de timp ca acea "rană" să se vindece, poti începe sa te rogi lui Dumnezeu sa i ti gasesti linistea sa poti trece cu ușurință peste acest eveniment tragic care din ne fericire este tot mai des, adica moartea persoanelor dragi, si plînsul este bun daca poti plînge te descarci si poti reușii sa treci mai usor peste aceasta suferință.

| Raducons a răspuns:

Stii ca timpul vindeca orice rana.Asa ca nu exista leac pentru asa ceva, se imbunatateste starea daca ai o persoana care sa te incurajeze si sa te sustina.Toti oamenii trec la un moment dat prin asta

| PatrickTSR a răspuns:

Peste timp iti va trece, timpul vindeca orice rana sau cel putin asa se spune