| devils a întrebat:

Cum scap de alergia la pisica? help meeee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îți iei un câine.

| devils explică (pentru NOname):

Nu pot sa imi iau caine din cauza lui nevastamea....nu-i plac si nici mita nu as vrea sa o dau. sa o tin afara nu pot eu stu la curte si iti dai seama, nu pot sta cu usa inchisa, pai e foarte mic de are o luna si ceva, saracutul nu are nici o vina da eu nu pot respira in preajma lui si ma frec la ochi intruna + ca stranut cu orele. nu stiu ce sa ma fac nimeni nu vrea pisicuta asta ca as da-o, dar, as da-o la unu care sa aiba grija de ea.

| NOname a răspuns (pentru devils):

Da, chiar e o problemă. Îmi pare rău că întâmpini acest necaz. Îmi imaginez cât e de greu. Nu știi cum să te împarți.

Am dat acum o căutare pe Google. Îți las aici link-ul cu ce am găsit, ca să studiezi mai aprofundat toate articolele...deși, din câte am citit, e destul complicat. Cu greu vei reuși să-ți ții alergia sub control, dacă vei reuși.
http://bit.ly/OKyGnc

Cred că într-un final va trebui totuși să căutați un nou stăpân pentru pisica. Poți să dai un anunț în ziar sau online, pe site-uri de specialitate. Poate vei avea noroc să-i găsești un stăpân responsabil și iubitor.

Baftă multă și sănătate, atât ție, cât și animăluțului.
Eventual, ține-mă la curent.
Numai bine.

| Leocerba a răspuns:

Alergia, bat-o vina, este reactia exagerata a organismului tau. Pe vremuri oamenii nu aveau atatea probleme cu alergiile astea. Pe vremuri oamenii nu spalau cu detergenti, nu se dadeau cu spray, nu mancau alimente pline de otravuri, nu inspirau aer nu stiu de care etc.etc.De aia ne-am dat peste cap sanatatea. Unii fac fata mai bine, altii au reactii suparatoare. 1 din 4 romani sufera de o forma de alergie. In tarile dezvoltate( ma rog, asa vine vorba, dezvoltate economic, industrial blabla) 1 din 2 oameni sunt alergici. Asta chiar e o problema.
Ce trebuie sa faci repede?
1.cauta un medic alergolog-imunolog bun-bun.Fa-ti teste sa vezi care-i nivelul de reactie al organismului tau la pisici( testulcosta cam 100 RON si dureaza aprox 30 min).Nu doare happy
2.medicul iti va prescrie un tratament pe care-l vei urma cateva luni de zile non-stop( da, cui pe cui se scoate, mai bagi niste chimicale dar industria farmaceutica chiar a scos pe piata medicamente care raspund f bine la alergii)
3. te intorci la doctor sa te vada si apoi incepeti impreuna programul de imunizare a organismului tau.
Ce poti tu face? Intareste-ti sistemul imunitar, chestii logice( un pic de sport, un pic de aer curat, păpică aleasa cu grija de la taranii romani din piata, renunta la ce stii tu ca te excita nervos-cola, seful, soacra, produsele care contin cacao, nu stiu...vezi tu)
Eu zic sa nu omori pisoiul laughing si nici sa nu-l arunci afara, e imposibil sa te feresti de toate mâțele, mai bine te tratezi si treci prin programul de imunizare, de agenti alergeni ai sa ai mereu parte, ca nu e pisica e hamsterul, ca nu e hamsterul e ambrozia sau sunt zeci de plante, polenuri, ciuperci. Daca esti predispus la alergii, mai bine te tratezi ca de fugit n-ai unde, tot printre noi traiesti.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Leo dragă, văd că ești expertă și în alergii (l-ai rezolvat și pe domnul cu pisica, spre bucuria lui și a mea), așa că profitând de bunăvoința ta, vreau să-ți adresez o întrebare (o am de ceva timp).

Alergiile pot apărea și din senin? Adică, toată viața să nu ai cu ele nici o treabă și brusc să observi că pe un anumit ceva nu-l mai suporți, ai reacții alergice? Există și astfel de cazuri? Dacă da, are vreo relevanță vârsta sau ce anume?

Că n-aș vrea să-mi umplu cotețul cu găini și să descopăr că am alergie la ouă sau să mă mut în China și să strănut de la ursuleții Panda... Asta da tragedie! laughing

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

As fi preferat sa nu ma pricep dar ai mei, cativa dintre ei, au avut probleme.
Alergiile pot veni din senin si nu pot veni din senin.Asta e raspunsul. Adica: ani de zile poti trai linistita cu ursuletii tai panda si zbuffff te trezesti rapusa de-o alergie dar alergia are cam 3 tinte: pielea, ochii, sistemul respirator. Daca ochii sunt mai sensibili, iritabili, predispusi la infectii, se prea poate ca alergia sa aiba ca manifestare inrosirea ochilor, mancarimi si usturimi oribile ale pleoapelor etc. Daca exista o deviatie de sept ascunsa bine sau o rinita netratata, alergia se poate sa inceapa cu iritarea tesuturilor de la nivelul nasului pana acolo incat nu se mai respira prin nari zile-saptamani-luni de zile, ceea ce irita gatul si provoaca plamanii la reactii. Intelegi? De aia zic:nu-i din senin, loveste segmentul ăl mai subred.
Eu zic sa nu te agiti degeaba, la tine ar fi irecuperabil tongue asa ca traieste cat poti si bucura-te de fiecare clipa: bea, mananca si fu....gi pentru ca( din ce-mi mai amintesc eu din tinerete) fu...ga te tine-n forma 8ima!

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Na, fain... Mulțumesc. M-ai liniștit.
Deci, dacă ceva, cu-n glonț în cap se rezolvă, că neuronii oricum toți vor fi atacați și pe moarte. Hai că am fu...git. Pup!

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

A, și mai ceva (iartă-mă că abuzez), e o chestie genetică?
Dacă părinții au alergii, copiii vor fi mai predispuși? Sau e ceva strict individual?

| Iasyxd a răspuns:

Cauti medicamente pentru alergii si consulti un medic specialist big grin

| shyva17 a răspuns:

Duci pisica la vanzare.

| anacolda a răspuns (pentru shyva17):

Nici chiar asa! Daca o iubeste, o tine si o hraneste departe de saptiul de locuit sau de dormit.