| MrBeanTeddyBear a întrebat:

Cum scap de cearcane?(in afara de odihna)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristinaxt a răspuns:

In principiu cu doua linguri...ti le pui ( cu "fundul" lingurei) iar metalul rece iti trace putin din cearcane si pungi...
dar incearca si un anticearcane bun exemplu L'Oréal. pupici si totusi mai bine dormi, ca nedormitul nu afecteaza doar ochii... crede-ma am facut si eu prostia asta, acum incerc incet incet!
cel putin 6 ore ii suficient

9 răspunsuri:
| fefenaș a răspuns:

1. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

2. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

3. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

4. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

5. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

6. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

7. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

8. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

9. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin.

| Karizma a răspuns:

Poti incerca role (asa cred ca se numesc) de la avon sau garnier, iti iau cearcanele de la cateva zile de la prima aplicare.

| Ania_3910 a răspuns:

Uite stiu ca nu vrei sa auzi insa ca sa scapi de cearcane trebuie sa dormi minim 8 ore pe zi.
Ca sa te obisnuiesti puneti ceasul sa sune exact dupa 8 ore dupa ce te-ai culcat si asfel o sa-ti obisnuiesti origanismul sa se scoale asa. Oricum la mine merge.

| Bellatris a răspuns:

Le maschezi cu un anticearcan bun. Trebuie sa fie cu 2 nuante mai deschis decat fondul de ten.

| Bellatris a răspuns:

Unele persoane au cearcane ereditare, mostenite de la parinti. Atfel, ele nu vor disparea nici cu lingura (care eu stiu ca se pune cand ochii sunt umflati), nici prin dormit exagerat si nici prin dieta. Daca este asa, tot ce poti sa faci este sa le ascunzi.

| Bibi_1645 a răspuns:

Aaathinking Cu anticearcan big grin

| DeXxa a răspuns:

Cu anticearcan?

| Misa920 a răspuns:

Http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/sanatate/cum-tratam-cearcanele-662633 cauta aici, sper ca va functiona, bafta si sper ca te-am ajutat cu ceva.

| veronica95 a răspuns:

Cu o crema de la farmacie...sau ceva de genu.