| AntonioAndrei1234 a întrebat:

Cum scap de cocoasa? Fara doctor si lucruri de genu. Niste exercitii acasa, ceva alimentatie nu stiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alimentia nu indreapta cocoasa!
Dar un sport si o pozitie corecta a spatelui (coloanei verterbrale), pot ajuta si pot corecta spatele, indreptandu-l.
Gimnastica medicala, fizioterapia, kinetoterapia, sunt alte proceduri care pot ajuta si imbunatatii pozitia spatelui.
In situatia in acre ai deja cocoasa, se doarme pe scandura!
Deci, patul moale si salteaua moale sunt eliminate si inlocuite cu o scandura, imbracata cu o patura sau cu o saltea foarte rigida.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix cu doctor si cu kinetoterapeut si gimnastica medicala

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Sau nah, daca isi gaseste un sfint adecvat si nimereste rugaciunile care trebuie... plus sa tina posturile, musai. Am auzit de unii carora chiar li s-a lungit p*&a de la post si rugaciune!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu ce să zic, dacă se mai poate scapă de ea, ori nu, dar poți încerca prin exercitii fizice. Probabil și ajutorul unui specialist ți-ar fi de mare folos. Îndreptarea coloanei necesită timp lung. Doar ambiția să nu se piardă... :)

http://antrenorulmeupersonal.ro/......de-cifoza/

http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/scapa-de-cocoasa/

| Donsavas a răspuns:

Foloseste un corset pentru spate!

| RoCkKiD a răspuns:

Ai 2 variante.

1. Te iei dupa toate sfaturile de aici si risti chiar sa o agravezi sau sa faci cine stie ce exercitiu care nu e indicat si sa ajungi la chestii mai grave si sa vezi cum e sa te uiti doar la asflat.

2. Sa mergi la un medic care sa-ti zica cea mai buna varianta sa isi revina sau macar sa nu se mai agraveze.

Cum ziceau aia de la Heineken, cheia e la tine. happy

| BuLaNNNeL a răspuns:

Antrenezi trapezul; mușchiul va recorecta postura (cel puțin așa de zice, n.am studiat).
Stai mereu drept.
Pui pe cineva sa te atenționeaze de fiecare dată când stai cocoșat.
Te lipsești de perete si stai cat de mult poti (repeți de câteva ori pe zi).
Dormi fără perna.
Mai bine apelezi la un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci flotări și cauți tutoriale pe net legate de gimnastica medicala, in principiu iei un bat, îl ții în sus și te întinzi cât poți deplasandu-l cu mâinile

| Teo29 a răspuns:

Mergi la Kineto si respecta exercitiile dupa si acasa.

| Nume6 a răspuns:

Se indreapta cu multa vointa, sa incerci sa stai drept cat mai mult timp, degeaba te duci la doctor si kinetoterapeut, o sa iti zica tot chestia asta, sa stai drept. Iar kinetoterapeutul tot exercitii o sa iti faca, e doar timp pierdut si bani multi ca doar nu crezi ca kinetoterapeutul iti face exercitii pe moca e destul de scump, mai bine cauti exercitii pentru spate pe Youtube. Cat despre alimentatie poti manca ce vrei ca nu are legatura cu cocoasa. Nu ai facut-o din cauza la alimentatie si nici alimentatia nu o sa o amelioreze. Tu ai nevoie de vointa, sa faci zilnic exercitii pentru spate, stiu pe cineva care era programat pentru operatie si a facut exercitii acasa iar acum mai are doar putin cocoasa, ca se tine zilnic de exercitii. Chiar vrei la doctori si kinetoterapeuti ca asa le place si lor sa le dai bani si sa stai pe la ei cat mai mult timp. Fa tu acasa ce am zis ca dupa 2-3 luni sa vezi de nu o sa ai rezultate.