| Masinescu a întrebat:

Cum scap de compulsii? Am cam scăpat de gandurile urate, violente prin rugăciune dar mai am compulsiile. Eu ziua nu fac, doar seara un ritual sa zic, deoarece îmi e frica ca dacă nu îl fac, toată noaptea o sa am o stare de frica, panica și nu o sa dorm, ca toată noaptea voi avea stări nașpa. Am auzit și citit ca cică trebuie sa te opui, adică sa nu mai faci nici un fel, ca la început vei avea stări nașpa, panica, etc, dar pe viitor vei scapa. Faza e ca seara am un ritual (foarte mic) iar când stau în pat, îmi mai vine sa fac asa.
Cum sa scap? Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Psihiatru mergi la el

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie o tulburare obsesiv-compulsiva sau posibil sa fie paranoia.
Doar un medic psihiatru poate pune un diagnostic corect, dupa ce-ti face un consult si o evaluare corecta.

| Masinescu explică (pentru Violleta2022):

Compulsii femeie! Comportamente repetitive pentru a diminua anxietatea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Compulsii. Se scapă cu ajutor medical sau psihologic.

| Floridori a răspuns:

Tulburarea obsesiv-compulsiva nu se trateaza prin rugaciune sau alte ritualuri asemanatoare, deoarece aceste lucruri pot genera mai multe manifestari obsesiv-compulsive.

Singura solutie este sa discuti cu parintii tai (care sper sa nu fie extrem de religiosi) si sa iti exprimi dorinta de a merge la medicul psihiatru (atentie, NU psiholog, ci MEDIC PSIHIATRU). Medicul de familie iti poate da trimitere catre medicul psihiatru si tu, elev fiind poti merge gratuit.
Cu cat incepi o forma de tratament (inclusiv psihoterapie) mai devreme, cu atat este mai bine.