| Bwa_Shi_ATat_Mitza_1995 a întrebat:

Cum scap de cosurile de pe fata? Ofer funda si vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti
Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet
Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere
Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi
Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz
Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

Sursa: http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

| Bwa_Shi_ATat_Mitza_1995 explică (pentru MrAngelus):

Multumesc frumos foarte folositor!

| MrAngelus a răspuns (pentru Bwa_Shi_ATat_Mitza_1995):

Npc, sunt aici sa ajutwinking.

13 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

O masca foarte buna e masca de argila, cumperi de la farmacie pudra de argila si amesteci acasa cu apa sau cu zeama de lamaie sau altceva ( citesti pe plic ce mai zice) si dai pe fata, stai vreo 30 de minute si e foarte buna. vitamina A, B3 si E sunt eficiente in tratarea acneei.si zincul. poti sa incerci cu usturoi si cu zeama de lamaie dai pe cos si se usuca imediat. iar dupa daca e pielea prea uscata dai cu miere, sau o crema hidratanta, dar sa nu fie prea grasa.

| camelia300 a răspuns (pentru EvangelineLovin):

Decat sa dai banii pe argila si este posibil sa nu functioneze, nmai bine incerci pasta de dinti. leste foarte buna.lactioneaza comp.let dupa 2-3 zie.lincercati cu toti si tu incearca.l

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am probleme cu acnee/cosurile de foarte mica, si am avut timp de 8 ani de zile.
Am incercat toate produsele posibile, am fost la multi doctori, dar fara nici un rezultat.
Dupa foarte multi bani cheltuiti am gasit un doctor, foarte bun, care mi-a dat sa cumpar un tratament pe baza
de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.
La inceput produsele au inceput sa imi usuce cosurile si punctele negre (dar nu mi-au uscat deloc pielea) si apoi au inceput sa disparat vizibil.
La o perioada foarte scurta de folosire, efectele s-au vazut, tenul meu a devenit foarte curat si eu am scapat de toata acnee.

Iti recomand sa se folosesti daca vrei sa scapi de acnee si puncte negre.

| AnkuAnkutzza a răspuns:

Ai putea merge la un dermatolog

| Bwa_Shi_ATat_Mitza_1995 explică (pentru AnkuAnkutzza):

Am fost mi-au dat creme si alte porcari bune de nimic thumbs down

| gianinap101 a răspuns:

Si eu cand am avut cosuri am folosit aceste produse naturale de la Thursday Plantation si pot confirma ca sunt eficinte. Iti recomand Eu tot produsele de la Thursday Plantation le-am folosit pentru cosuri si mi-au placut, au fost eficiente. Iti recomand o spuma naturala, o lotiune tonica naturala, o crema hidratanta naturala si un gel medicinal anti-acnee.

| ZuZuC a răspuns:

Cu niste sapun de mana, nu lichid ci. solid. Ma rog cred ca stii despre ce vorbesc. Data cu el pe suprafata cosurilor dimineata cand te scoli si seara cand te culci.

| Bwa_Shi_ATat_Mitza_1995 explică:

Multumesc frumos, foarte de ajutor ma voi apuca sa incerc una dintre varianthappy

| CapșunicaxD a răspuns:

Spalate bine pe fata si apoi fa-ti o masca cu miere de albine si scortisoara si aplico unde ai cosuri ..stai cu ea o ora dupa te speli...asta poti sa o faci un fiecare zi ..sau iti faci o masca din faina de aia care se face mamaliga cu miere de albine si un pic de apa..trebuie facuta de 2 ori pe saptamana si stai tot o ora cu ea. ..sau storci o lamaie si zeama tio dai pe fata daca ai tenul sensibil amesteco cu apa asa o aspirina dizolvata in apa si te dai cu apa aia pe fata happy

| camelia300 a răspuns:

Eu va sfatuiesc sa folositi pasta de dinti. aplicati seara,inainte de culcare, pe toata fata sau numai pe cosuri. eu am folosit,, colgate''.l dimineata, nu o sa le mai aveti unflate, ci o sa va ramana ca o urma, dar peste 2-3 zile o sa va dispara.lva asigur de asta.l incercati nu pierdeti nimic succes!

| camelia300 a răspuns:

Incercati pasta de dinti este foarte buna.l la mine a functionat