| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de depresie, dar nu vreau sa iau Antidepresive pentru ca am un grad ridicat de sinucidere? Mersi, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Mergi la un psihiatru bun, iti recomanda el tratament. Dar, mai bine ai incerca la psiholog, iei ceva din plante pentru inceput. Antidepresivele dau dependenta iar dupa ce ti le va reduce medicul in timp, vei face iar depresie din cauza dependentei.

Incearca de la farmacie Seditivax pastile de la Aboca, fa ceva terapie la psiholog. Nu ai ce pierde daca incerci asa prima data. Succes!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este vital sa iesi afara la soare, ca sa se formeze vitamin D si sa-ti revii.
Toti cei cu depresii au lipsa masiva de vitamin D si este cunoscut deja faptul ca aceea se produce doar cand stai in soare.
Socilizarea cu oamenii ajuta sa iesi din depresie si ajuta sa trecide starile proaste in care te afunzi.

| Invictusman a răspuns:

Nu poți scăpa de depresie fără antidepresive, ele au rolul de a elimina gândurile de sinucidere, dând motivație în asa fel sa ieși tu prin propriile forte din acest impas greu numit depresie.

Sportul te poate ajuta, joggingul în aer liber, du-te într-un parc și aleargă ușor, fa exerciții fizice regulat, zilnic, schimba alimentația complet, adopta o alimentație sănătoasă ce include multe fructe și legume.
Ieși afara la aer curat, plimbare 30 de minute pe zi, apucate de un hobby, fa ceea ce îți place, nu mai te gândi la trecut și ce viata aveai, lasă trecutul în urma și trăiește prezentul, adică momentul de acum, singurul moment real.

Căutați un loc de munca, fa voluntariat, cunoaște persoane noi, apucate de un sport, mergi la sala de fitness, gândește pozitiv și lasă trecutul în urma.

Eu ți-aș sugera sa faci zilnic alergări în aer liber sa vezi ce bine o sa te simți și o sa scapi și de insomnie fiind epuizat fizic.