| Dumitru_Cristian_2002 a întrebat:

Cum scap de hemoroizi, sunt externi si nu sunt asa mari, de ieri, am inceput sa ma dau cu unguent Hemorzon. Puteti aproxima timpul de tratare? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai un drum in Hungaria. Exista o crema numita Reparon. Este cea mai buna si costa in jur de 35-40 lei(are preturi diferite la diferite farmacii). Sunt persoane (ca mine de exemplu) care s-au vindecat dupa 3-4 zile de tratament. Sotia mea a trebuit sa foloseasca mai multe tuburi dar a scapat si ea.

| RAY a răspuns:

Cel mai bine este sa consumam multe fibre, fructe, legume crude, asta rezolva cel mai bine problema, o dieta vegetariana va rezolva problema, macar pentru 2 saptamani

| Violleta2022 a răspuns:

Hemoroizii sunt inflamatii ale intestinului gros.
Daca nu scapi de constipatie si nu o reglezi, nu vei scapa niciodata de hemoroizi.
Constipatia se rezolva cu: hrana foarte sanatoasa, multe supe si ciorbe mancate zilnic, mancare gatita in casa care sa contina si legume cu fibra si bineinteles 2 litri de apa pe zi.

| Dumitru_Cristian_2002 explică (pentru Violleta2022):

Si cum fac sa se reducă? Fiindcă din ce in ce mai mult parca mi se inflameaza din ce in ce mai mari, am 15 ani, trebuie operatie neaparat? Ma dau si cu crema, degeaba

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dumitru_Cristian_2002):

1. Sa elimini mancarea care iti inflameaza hemoroizii: condimementele, sucurile si alcoolul (daca consumi)
2. Sa elimini cosntipatia manacand multe, foarte multe ciorbe si supe
3. Sa bei 2 litri de apa pe zi
4. Sa bei dimineata la trezire si seara, inainte de culcare - cate un pahar de 200 ml de Kefir (chefir) sau lapte batut NEINDULCIT si fara altceva in ele.
5. Sa folosesti crema hemorzon, cand ti se inflameaza, dupa ce inprealabil te-ai spalat cu apa calda si sapun.
6. Se impune o igiena locala riguroasa, cu spalat dupa absolut fiecare scaun
7. Cand apare constipatia, se poate face un compot dintr-un 1kg mere si 2 litri de apa.
Se taie marele in feliute si se fierb in apa, 30-40 minute. Se pun in borcane de 400 ml si se pun la frigider. Se bea compotul acela neindulcit si se manca merele fierte dine el. Scaunul apare la cateva ore dupa aceea.
ATENTIE: compotul asta de mere NU trebuie sa aiba zahar, deloc!
Operatia de hemoroizi poate apare cand hemoroizii sunt atat de inflamati ca sangereaza si nu se mai poate face nimic.
Dar esti prea tanar pentru operatie, iar la tine este doar o problema de nerespectare a regulilor de a manca sanatos.
O burta hranita prost si aiurea, va creea constipatie si hemorizi iar in cazuri grave, chiar cancere.

| Freya1 a răspuns:

Te dai cu crema aia si poate e ok sa iei si supozitoare hemorozon.
Este important sa bei multe lichide si sa eviți constipatie sau diareea.Sa nu manânci picant si foarte condimente, sa eviți prajelile si mai cauta pe net ce alimentație trebuie sa ai.
Important este sa mai faci miscare si sa nu stai mult jos.De trecut nu stiu exact in cat timp trec depinde de la persoana la persoana, poate sa treaca in 3, 4 zile sau chiar 2 saptamani. Daca vezi ca in timpul asta nu trece mergi la medic.

| dannyel86 a răspuns:

Unguentele nu vindeca hemoroizii, ci doar amelioreaza durerea si disconfortul provocat de acestia. Daca eviti constipatia si statul jos mult timp, hemoroizii nu ar trebui sa fie o problema atat de mare. Si nu forta evacuarea scaunului cand mergi la toaleta!
Singura modalitate de a trata hemoroizii e cea chirurgicala.
Asta nu inseamna ca nu pot reaparea, daca nu elimini cauzele care ii provoaca.

| zăGhost a răspuns:

In cateva zile (2-3) te vei simti mai bine dupa Hemorzon daca aplici corespunzator. Dar cum s-a mai spus, ei vor trece cand vei trata cauza.