| Peter28 a întrebat:

Cum scap de matreata? Dar fara sampoane din astea scumpe si nu stiu ce, ca am incercat de toate sampoanele cu anti-matreata si mai tare mi-a facut matreata. Va rog ajutati-ma. Dau funda la cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți folosi șamponul antimătreață de la Lady*s.
Pa, pa.

| Justmed a răspuns:

Sampunul pe baza de urzica este cel mai bun!

| Geordan a răspuns:

Salut... "Matrata" pe care o avem noi. in zilele noastre, nu e chiar matreata, este o micoza a pielii scalpului sau o dermatita seboreica! Si eu am avut astfel de matreata, ajunsesem sa am bucatele mari, am fost la dermatolog initial mi-a dta la fel, nizoral, sampoane de sute de mii flaconu (acum multi ani), pana cand o farmacista m-a invatat sa folosesc NIDOFLOR! Este un unguent care costa pana in 10 lei, se gaseste in orice farmacie.
Cum se foloseste: Dupa baie, cu parul usor ud (l-am sters cu prosop si nu am folosit uscatorul) aplicam strat subtire de crema la RADACINA FIRULUI de par! Frecam bine cu Buricele degetelor apoi uscam! Scapi de matreata fara probleme, cand reapare, folosesti aceeeasi metoda! (cu siguranta reapare la stress, emotii etc)
Multa Bafta si sper ca ti-am fost de ajutor!

| salomeea27 a răspuns:

Cu sampon de caine, e unul intr-o sticla mare albastra la maxi pet. si nu zic la misto

| 0rlando a răspuns:

Nizoral ai încercat?

| tenshi261 a răspuns:

Incearca sampon head & shoulders cu menta.E foarte bunwinking

| Andrei8805 a răspuns:

Eu am scapat head&shoulders Verde. Fara probleme.

Poti incerca si in farmacii ca au produse pentru toate buzunarele.

| Ella3133 a răspuns:

Ai incercat sa te clatesti cu zeama de lamaie? sau otet?

| GabitaBm a răspuns:

Incearca cu sampoane bazate pe produse naturale, adica de la plafar

| Leon a răspuns:

Sal, eu cred ca ar trebui sa te duci la un dermatolog, eu am avut destul de profunda sa zicem, iar daca incercam sa o inlatur ramaneam plin de roseata. Mi-a recomandat sa alternez urmatoarele sampoane: head&shoulders sensitive(destul de bun), nizoral(cu efect temporar as zice dar nu l-as recomanda pentru ca nu curata in profunzime) si DUCRAY Squarum Selegel(frantuzesc, care curata foarte bine si il pe asta il folosesc tot timpul). Dar ziceam, du-te la control ca sa vezi care e 'situatia parului': uscat, gras...

| myruna2012 a răspuns:

Eu m-am confruntat cu aceasta problema de la coafor am luat paduchi si apoi am incercat sa scap de ei si am reusit sa scap de paduchi dar a venit matreata!

Am incercat cu head&sholders verde o data la 3 zile si iti zic ca in 2 saptamanii scapi!

| crissmay a răspuns:

Garnier de tei este bun.Acum nnu stiu tipul tau de par sau cat te va ajuta.thinking

| iloveusa a răspuns:

Pai eu am folosit un sampon de la avon(daily shine, e cel verde) si iti spun un truc pe care eu il folosesc si care m-a scapat de matreata, este vorba despre ultima limpezire:eu o fac cu apa rece si crede-ma ca merge!

| PinkPanter a răspuns (pentru iloveusa):

Daca o sa te speli cu apa rece o sa faci paduchi! A patit o colega in clasa!

| iloveusa a răspuns (pentru PinkPanter):

Nu cred

| PinkPanter a răspuns (pentru iloveusa):

Nu crede...

| Peter28 explică (pentru PinkPanter):

Nici eu nu cred

| StamateAlina1987 a răspuns:

O frecventa cauza pentru aparitia mătreței este infectia cu o ciuperca numită malassezia. Aceasta se gaseste pe scalpul tuturor si se hraneste cu sebumul produs de glandele sebacee.
Dupa ce am incercat foarte multe tratament care nu au functionat, am hotarat sa merg la un foarte bun doctorului dermatolog, dar foarte scump.
Medicul mi-a dat sa folosesc pentru a scapa de matreata un tratament cu sampon natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Sampunul anti-matreata de la Thursday Plantation a fost foarte bun pentru mine.
Din ce mi-a zis doctorul si ce am citit eu pe net, aceasta tratament este folosit de sute de ani, pentru ca uleiul de arbore de ceai este un tratament antiseptic, antibiotic si antifungic si este foarte eficenta pentru tratarea problemelor scalpului.

| MMAV a răspuns:

Sa fiu sincer am incercat si eu toate acestea, adica si otet si apa fierbinte si head shoulders dar nu a functionat.

| Styller_Fre_1994 a răspuns:

Frate,apa fiarta cu cenusa..credema vei fi uimit happy

| Madalina_Ela_1998 a răspuns:

Cauta un reprezentant Yves Rocher si spune-i ca vrei un sampon tratament anti-matreata e foarte bun si nu costa decat 10 lei incearca si spume-mi daca ai scapat de ea...

| faustino a răspuns:

Du-te la un dermatolog si iti va spune ce sa faci nu mai incerca singur ca nu ajungi la nici un rezultat si sarputea sa agravezi situatia solutia este dermatologul. Salut

| Trasca_Otniel_1991 a răspuns:

Eu m-am confruntat cu aceasta problema si am gasit solutia..si culmea..costa doar 8 lei. Este o solutie la tub, se numeste Keto-Tis si se gaseste in farmacii...eu cu head&shoulders ma spalam si tot am facut matreata. dupa ce te speli pe cap cu sampon normal, te clatesti apoi iti dai cu Keto-Tis pe cap si stai cu el 5 minute apoi te clatesti. Chestia asta trebuie facuta de 2 ori pe saptamana..eu de 3 saptamani urmez tratamentul asta si deja nu mai am matreata aproape deloc..si eram plin de matreata inainte, ningea din capul meu.

| cats930793 a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema si te sfatuiesc sa pisezi 10 aspirine si sa le pui in sampon(sa nu fie mai mult de jumatate in sticluta).La mine a mers.Succes!

| Cati5 a răspuns:

Sampoanele de la Gerovital sunt foarte bune si incearca sa te speli cu apa cat mai fierbinte pe caphappy.

| yellowalien a răspuns (pentru Cati5):

Apa fierbinte usuca scalpul si sensibilizeaza radacina firului de par, asadar iti inrautatesc problema si mai favorizeaza si caderea parului; e indicat ca apa de spalat pe cap sa fie calduta, iar cea de clatire sa fie calaie, ceva mai rece.
Nici apa cu care te speli pe corp nu trebuie sa fie fierbinte...

| Cati5 a răspuns:

Sampoanele de la Gerovital sunt foarte bune si sunt accesibile ca pret. Incearca sa te speli cu apa cat mai fierbinte pe cap si sa folosesti un singur tip de sampon.

| Rusu998 a răspuns:

Deci matreata se face atunci cand te speli cu mai multe feluri de samponuri de exemplu: azi te dai cu Nivea si maine cu wash&go deci fate numai cu unu sa fie doar al tau ma

| supermamici a răspuns (pentru Rusu998):

Nu-i adevarat. Nizoral sau Samponul organic anti matreata Optima Tea Tree

| adryana00 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa te limpezesti bine si-ty faci baie de doua chiar si de trei ori pe saptamana.succes

| Nora03 a răspuns:

Cat de des te speli la cap?

| Mariaa_Anna_1995_LJ5h a răspuns:

Buna eu stiu ca scapi de matreata daca te speli cu zeama de urizici..adica fierbi niste urzici si cu zeama lor te speli in cap sau incearca otetul si zeama de lamaie. sper sa iti fie de folos.:*