| Sara2 a întrebat:

Cum scap de o depresie puternică? Am fost și la psihiatru, am vb, mi-a dat tratament și tot nu mă pot calma. Am niște pb de sănătate iar noaptea pun stăpânire gândurile negre pe mine, mă trezesc în toiul nopții și încep sa plang în hohote. Trezesc toată casa, stau toți lângă mine și nu știu ce să mai facă să mă calmeze

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Căutați un psiholog care practică hipnoza de calitate. Încercați un astfel de tratament.
Dar, mai ales, încercați, dacă sunteți majoră, să mergeți la o mănăstire și vorbiți cu Maica Stareță despre problema aceasta și cereți să vă permită măcar pentru o lună să locuiți la mănăstire.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Dorința de a te vindeca trebuie să fie foarte puternică.
2. Ca să provoci această dorință, nu este suficient să spui - vreau să-, trebuie să ai și un motiv foarte puternic ca să vrei, ceva ce să depășească confortul. Fără boală, ai trăi confortabil, ei și?
3. O șansă ți-o pot oferi eu, dar trebuis să plătești, nu cu bani, mie, ci efortul unei vieți disciplinate total.
4. Mă contactezi prin mesaj privat pe tema asta.

| Invictusman a răspuns:

Frica de boală se traduce printr-o frică imensă de pierdere a identității, la nivelul: „Eu nu voi mai fi eu, cum o să pot să mă ocup de tot ce făceam până acum, cum să intru într-o luptă, de cele mai multe ori, cu inamici asupra cărora s-ar putea să nu am control".

Depresia ta este cauzata de o boala majora, mai exact aceea pe care o tot menționezi tu, ( spondiloza cervicala ) asa ca sfatul pe care ți-l pot da eu e sa mergi la un psiholog nu psihiatru, fiindcă tu ai nevoie de motivare, ambiție, răbdare, schimbarea tiparului gândirii...etc asa ca, drept și prin urmare trebuie sa mergi la un psiholog.

Multă sănătate!

| Mopmop a răspuns:

Ceea ce cred eu ca iti lipseste este un SCOP. Nu stiu, sa ai o familie, un copil, sa inveti o limba straina, o meserie noua. Stabilesti clar ce anume vrei si acctionezi in consecinta. Chiar daca e greu...
Multa sanatate iti doresc!

| Dintrebare a răspuns:

As recomanda sa mergi la un psihoterapeut. Parerea mea e sa nu iei medicamente decat dupa ce incerci orice alta metoda stiintifica de rezolvare a problemei. Eventual niste pastile pentru anxietate, dar nu ce dau psihiatrii. Mai ales daca ai sustinerea familiei, cel mai bine incercati impreuna sa gasiti un psiholog bun, la care sa mergi la mai multe sedinte si cu care sa poti discuta aprofundat subiectul. Trebuie ajuns la cauza depresiei, nu luat pastile care sa te faca sa dormi sau care sa iti bage hormoni aiurea in corp. Imediat ce nu mai iei pastilele, problemele reapar. Si nu vrei sa fii dependent de pastile o viata intreaga

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

E vorba de suflet. cel rău nu îți da pace
Vorbește cu niște oameni pocăiți și spune le de gânduri negre

| Lizuca1234 a răspuns:

Inseamna ca nu ai nimerit medicul potrivit si nici tratamentul potrivit. ce varsta ai? ce afectiune ai? pe langa tratamentul psihiatric, poti incerca sa faci si putina terapie, cu un psiholog bun. ceai de lavanda sau de sunatoare, o cana dimineata, o cana seara.