| CristinaMihaelaMara a întrebat:

Cum scap de raceala? In fiecare zi ma trezesc cu nasul infundat si dupa imi curge ingrozitor de tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Valy4567 a răspuns:

De răceală nu scapi decât cu medicamente. În fine, nu de răceală scapi, ci de simptomele asociate acesteia. Nu există momentan tratament pentru răceală, ceea ce „tratăm" noi sunt doar simptomele. Virusul rămâne în organism până când este distrus în mod natural.
Metodele tradiționale, adică supele calde, ceaiurile sau aburii calzi nu prea dau roade, cel puțin în cazul meu. În cazul durerii în gât, care este dată de o inflamație poți lua Tantum Verde sau Strepsils. Pentru nas înfundat îți recomand Vibrocil sau Physiomer Eucalipt (este recunoscut ca cel mai bun decongestionant nazal). Nasul înfundat este cauzat de o inflamație a vaselor sangvine de la nivelul mucoasei nazale, nu din cauza mucusului. Când într-adevăr este secretat prea mult mucus, atunci nasul curge, nu rămâne înfundat. Așadar, aburii calzi nu au aproape nici-un efect asupra nasului înfundat. Iar pentru tuse recomand sirop de pin. Tusea spun eu că este cea mai puțin deranjantă parte a răcelii.
Numai sănătate!

Răspuns Apreciat de Editori
| Uxellodunon a răspuns:

Cred ca ai auzit de supa de pui ca fiind un remediu - partial adevarat in sensul ca orice lichid cald remediaza raceala. E foarte important sa bei multe lichide. Poti sa iti desfunzi nasul cu niste aburi, eventual stai cu ceiutul sub nas, si e foarte bine daca il sufli, astfel elimini virusuri.

Contra patogenului propiu zis nu exista leac, pentru ca exista prea multe tulpini de virus pentru elaborarea unui ser sau unui vaccin.

Alte chestii utile: stai acasa, odihneste-te, spala-te pe maini des, si mentina o atitudine optimista.
Poti sa iei medicamente antifebrile daca febra devine o problema.
Daca doar iti curge nasul intruna, tot ce poti sa faci e sa il sufli intruna. Daca se infunda prea mult e perfect ok sa il desfunzi cu apa. Experimenteaza cu poate niste paie si descurca-te cumva laughing

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faci ce trebuie!
Adica, stai in casa, manaci supa de pui, beai ceaiuri multe si calde.
Seara faci o baie fierbinte si te bagi in pat, laund si 1 paracetamol, ca sa ajuti corpul sa transpire si sa elimine raceala.
In timpul zilei, poti lua 10-15 gr de vitamina C, asta ar veni cam 2-3 grame la fiecare 3 ore. Vitamina C creste rapid sistemul imunitar si in 24 de ore poti sa fii pe picioare.

| LPCTSTR a răspuns:

Ia medicamete, eternul raspuns pe care il vei primi.
Eu, pentru a ma acomoda cu raceala, incep cu pastilute de vitamina c, picaturi pentru desfundarea nasului, si orice medicament pentru raceala, in cazul meu, Parasinus, asa eu reusesc sa par ca sunt ok, mai iau si Strepsils in cazul in care ma doare in gat.
Tu vrei doar sa iti desfunzi nasul, eu folosesc Bixtonim, raportul calitate-pret este ok.
Dar tine minte, consulta un doctor si fi sigura ca nu esti alergica la medicamentele de mai sus, poti folosi si alternative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ceaiuri fierbinti, sau o supa cu mult piper sau ardei iute. Stai imbracata bine sub plapuma si schimba-te de cate ori transpiri abundent. In 24 ore ai scapat. Insanatosire grabnica!

| Victoria18 a răspuns:

Du-te la medicul de familie. El stie cel mai bine ce sa iti dea... Poti sa faci gripa daca te joci cu ea...

Răspuns utilizator avertizat