| biancutzica a întrebat:

Cum scap de timiditate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu e foarte simplu. Sunt cativa pasi de urmat care par simpli dar care de fapt sunt dificili in situatia data :

1 ) Cativa prieteni dar buni. Sa te poti baza pe ei. Daca nu e cazul mai degraba esti singur decat cu prieteni falsi care tradeaza si in care nu poti avea incredere.
2 ) Prietenii apropiati te pot ajuta mult pentru ca poti vorbi cu ei si le poti spune ce ai pe suflet. Ei te pot incuraja sa depasesti unele temeri. De obicei temerile sunt depasite mai usor cand ai pe cineva alaturi care nu face misto de tine si care te intelege si vrea sa te simti bine
3 ) Cauta sa ai zilnic o perioada in care sa te gandesti la ce vrei cu adevarat de la viata incat sa analizezi ce ai facut in ultimul timp si sa corectezi eventualele greseli. Ajuta foarte mult. Cauta sa stii ce vrei de la viata. Trebuie sa ai un set de principii
4 ) Incearca uneori sa mai si risti. Prima oara mereu e senzatia aceea in care te simti prost. Dar cu timpul iti dai seama ca te perfectionezi. Plus ca nu esti singura persoana care o mai da in bara din cand in cand.
5 ) Cand o dai in bara incearca sa gandesti pozitiv si sa intelegi ca a iesit si ceva bun din asta
6 ) Cauta sa ai o activitate speciala, ceva care sa te caracterizeze, ceva la care esti bun cu adevarat. Un hobby mai special. Ceva al tau.
7 ) Cauta pe internet cazuri asemanatoare. Sunt destule forumuri in care se vorbeste despre aceasta problema. Si eu am avut-o. Sunt si multe lucruri spuse cu rautate care te pot descuraja. Poti insa vedea ca nu esti singurul care are problema asta. Vezi si pareri ale unor persoane care au scapat de timiditate. Asta cu siguranta te incurajeaza

Solutii sunt inca foarte multe pe langa ce ti-am spus eu. Dar asta e inceputul. Succes!

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Servus. big hug
Paii. thinking
Nu ii o regula, sau un medicament sa spunem asaaa. laughing
Si eu am fost candva timida. nail biting
Ce am facut?! smug
Paii.
1. Am incercat sa fiu mai sociabila, sa comunic cu persoanele din jurul meu.
2. Mi-am facut prieteni noi, in special pe net ca asa ii mai usor sa comunici.
3. Incerci sa facio fapteee mai. nebunesti. devil Dar sa nu devina grav. laughing Gen: micute prostioare cu colegii, etc. laughing
4. Daca te face sa te simti mai bine, poti chiar sa-ti schimbi frizura, sau stilul vestimentar, pentru ca mie una mi-a dat mai multa incredere. big grin
Cum am spus, nu ii o regula, trebuie sa faci doar ce simti, si vei reusi, succes! >:d<
Dar sa stii ca in unele situatii, persoanele timide sunt si ''bune'' sufleteste, ceea ce este o calitate.
Te pup! Pa-pa. :*

| crissx a răspuns:

Infruntand-o!

| gabitza_6878 a răspuns:

Cu timpul...si eu eram la fel si acum fara sa-mi dau seama uneori intrec limita

| summerfeeling a răspuns:

Trebuie sa ajungi la stadiul cand o sa realizezi ca timiditatea nu e un defect (desi la unele persoane e grav) ba uneori e o calitatea, faptul ca esti timida te face sa fii sau cel putins sa dai impresia ca esti o persoana de incredere, fiind timida ai darul de a asculta pe ceilalti si uneori a-i incuraja, astfel putinele persoane cu care intri in contact o sa te aprecieze si o sa fii o persoana deosebita. Dar cum fiecare isi doreste cat mai multi prieteni, sa poata sa vorbeasca deschis, sa poata sa-si exprime sentimentele, trebuie sa treci peste timiditate si cel mai bun "medicament" e sa faci lucruri care te pun in centrul atentiei, astfel vei realiza ca e chiar placut ca lumea sa te asculte, ca toti ochii sa fie atintiti asupra ta...si astfel iti vei lua "greata" de a vorbi in public. Daca urmeaza sa mergi la liceu, incearca ca din prima zi sa faci cunostinta cu toti colegii, intra in discutie cu ei si nu vor sti cum ai fost pana atunci, acesta este cel mai bun moment sa te schimbi.
Si incearca sa gandesti pozitiv, gaseste-ti talentele si valorifica-le, fa ceea ce iti place, gandeste-te ca felul in care te simti conteaza, cand se impune fii rautacioasa happy straduieste-te sa fii o persoana cu o personalitate interesanta, niciodata plictisita, tot timpul energica (nu-ti face prieteni online, fa-ti prieteni reali) si vei vedea ca totul se schimba si viata va fi mai frumoasa!