| liviunm a întrebat:

Cum scapam de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cosurile enervante in perioada adolescentei se rezolva eficace cu o cura de drojdie proaspata.
Modul de folosire am explicat in multe randuri, poti cauta raspunsurile mele aici, pe TPU - sub meniu...

| sierra1 a răspuns:

Măşti naturiste, ieftine şi la-ndemână
Zeama de lămâie este cel mai bun leac. Ea strânge porii, are un uşor efect de peeling, albeşte tenul şi „şterge" cicatricele lăsate de acnee. Poţi o dată la două zile să te dai pe faţă cu o felie de lămâie şi să laşi zeama să acţioneze 15-20 de minute. E interzis apoi să te expui razelor soarelui pentru că rişti pigmentarea pielii. Din acest motiv, tratamentul se face în sezonul rece.

Tamponează coşurile cu puţină tinctură de propolis sau ulei de cimbru. Sunt antibiotice şi antibacteriene naturale care vindecă şi usucă rapid.

O mască din albuş de ou cu fulgi de ovăz poate face minuni. Albuşul conţine vitamina A, indicată în tratamentul tenului acneic.

Argila este şi ea recomandată tenului acneic. Se prepară o mască din două linguri de argilă amestecate cu puţină apă de la robinet sau cu sucuri de fructe şi legume (lămâie, castravete).

O „loţiune tonică" ideală e ceaiul de muşeţel, bun emolient, cicatrizant, calmant.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi la farmacie si ceri o crema sau la dermatolog.

| kameliae a răspuns:

1. Pasta de dinti impotriva cosurilor

Trucul cu pasta de dinti este unul dintre cele mai vechi si cele mai eficiente remedii impotriva cosurilor, pentru ca le usuca rapid. Seara, dupa ce ti-ai spalat bine fata si dupa ce ai dus la bun sfarsit ritualul tau de frumusete, aplica foarte putina pasta de dinti peste cosul inestetic, care iti da batai de cap. Lasa pasta de dinti sa actioneze intreaga noapte, iar dimineata vei observa ca acel cos de pe nas sau barbie va fi mult mai putin vizibil.
2.Cubul de gheata poate topi un cos peste noapte

O alta modalitate de a scapa de un cos nedorit consta in aplicarea unui cub de gheata pe el, aceasta avand rolul de a imbunatati circulatia sangvina. Acest remediu rapid iti va ingheta porii si te va ajuta sa iti purifici tenul, reducand si excesul de sebum. De asemenea, calmeaza inflamatiile si iti hidrateaza tenul. Iti sugeram sa aplici cubul de gheata peste zona cu probleme de cel putin 3 ori pe zi, daca vrei ca efectul sa fie cat mai vizibil.
3. Mierea face minuni pentru piele

Mierea este considerata a fi cel mai bun remediu impotriva cosurilor. Este un antibiotic natural, care te va ajuta sa previi infectiile, grabind in cele mai multe cazuri chiar si vindecarea acneei. Tot ce trebuie sa faci este sa aplici putina miere pe un disc de vata, dupa care sa masezi delicat zona afectata. Lasa sa actioneze pret de 30 de minute, dupa care indeparteaza mierea cu apa calduta.

4. Usturoiul usuca un cos in 24 de ore

Chiar daca pare de necrezut, usturoiul este remediul natural care te ajuta sa scapi de cosuri destul de rapid. Este bogat in sulf, care este cunoscut pentru eficienta sa in combaterea formelor blande de acnee, asa ca aplica-l cu incredere. Taie un catel de ustoroi pe jumatate, maseaza usor si lasa sa actioneze 5 minute, dupa care clateste bine tenul cu apa calda. Pentru ca usturoiul are un miros destul de suparator, este recomandat sa aplici acest tratament seara, inainte de culcare, pentru ca aroma de usturoi va persista destul de multe ore pe pielea ta.
5. Lamaia te scapa de cosuri

Iata probabil cea mai buna solutie impotriva cosurilor - lamaia! Sucul de lamaie este bogat in vitamina C si are proprietati astringente, care contribuie la uscarea rapida a cosurilor. Este foarte important sa folosesti sucul de lamaie proaspat stors, in favoarea celui din comert, intrucat astfel vei putea beneficia din plin de efectele acestui fruct minune. Foloseste un disc de vata imbibat in sucul de lamaie si aplica-l peste cosul nedorit. Lasa solutia sa actioneze peste noapte.

6. Uleiul de levantica - aliatul tau in lupta impotriva cosurilor

O alta solutie eficienta impotriva cosurilor este si uleiul de levantica. Acesta calmeaza pielea iritata si inflamata si contribuie la eliminarea rapida a cosurilor. Tamponeaza usor cosul cu un disc de vata imbibat in ulei de levantica inainte de culcare, iar a doua zi pielea ta va avea un aspect fresh.

Ca bonus, iti oferim trucul cu plasturele, care promite sa te scape de cosuri peste noapte. Vezi detaliile in filmuletul de mai jos.
. sper ca te-am ajutat.una dintre metode sigur te va ajuta!winking

| kameliae a răspuns:

Http://stafilococ-auriu.com/......cte-negre/ ..cauta acest site pe google..am cautat si eu..si ..cica mierea Manuka, Roaccutane, O masca pentru puncte negre si cosuri. Schizandra.