| Alex a întrebat:

Cum scapam de sforait? De ce sforaim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Traian a răspuns:

De ce sforăim?
Sforăitul se formează în gât.

Sforăitul apare în zona bucala, care nu este altceva decât o zonă delimitată de cavitatea nazală, cea bucală şi cea laringiană, o „zonă" cu intrare deschisă, musculoasa, ne-rigidizată cu oase sau cartilaje. În împrejurări normale, această zona se dilată elastic, întrucât, prin inspiraţie apare un efect aspirator iar muşchii asigură calea deschisă pentru aer, circulaţia liberă a aerului şi respiraţia normală.

Îngustarea gâtului măreşte viteza de circulaţie a aerului

În timpul somnului, diametrul gâtului este reglat de aşa numitele reflexe de inspiraţie. Dar în trecerile dintre ciclurile de somn şi mai ales în perioada de adormire, aceste reflexe slăbesc, respectiv pot lipsi. Secţiunea de circulaţie a aerului se micşorează, ceea ce determină mărirea cantităţii şi vitezei de circulaţie a aerului. Pentru aceasta este necesar şi un efort muscular sporit. Totuşi sforăitul nu este „obositor" întrucât îl reglează sisteme automate. În schimb, partenerul nostru, suntem siguri, are o altă părere.

| Ionutz1998 a răspuns:

N.ai cum sa scapi de sforait insa are o parte buna ca dormi linistit

| Alondrasarah a răspuns:

Te duci la farmacie si ceri un medicament.
sau
desfundati nnasul. de obicei de asta sforaimwinking.

| mgtow a răspuns:

Asa avem corzile vocale fac zgomot cand dormim. Exista si operatie asa dispare sforaiala.

| Traian a răspuns:

Modificări corporale:

• Mărirea palatinului moale şi a omuşorului este un fenomen caracteristic prezent după 35-40 ani, dar observabil şi la cei ce luptă cu supraponderabilitatea.
• Mărirea amigdalelor, frânarea respiraţiei nazale (mărirea glandelor nazale, polipi nazali, nări inflamate, deviaţie de sept),
• Poziţia, respectiv dimensiunea incorectă a mandibulei inferioare şi/sau superioare ( retrognathia, micrognathia).

Cea mai mare parte a acestora este diagnosticabilă prin examen de rutină oto-rino-laringologic.

Factori fizici care favorizează sforăitul:

• Sexul masculin
• Gât scurt
• Îngrăşare

Îngrăşarea duce la depunerea de grăsime pe pereţii căilor de circulaţie a aerului, fapt care contribuie la creşterea rezistenţei de circulaţie a acestuia şi la slăbirea muşchilor pereţilor respectivi contribuind la producerea sforăitului, precum şi la intensificarea lui.

Efecte legate de modul de viaţă:

• Oboseala
• Somn puţin
• Poziţia corpului în somn ( dormitul pe burtă)
• Fumatul
• Alcoolul
• Ingerare de somnifere, calmante, antihistaminice (antialergice)

Până în prezent nu există metode standardizate de măsurare a sforăitului, recurgându-se mai ales la diagnosticări bazate pe chestionarea celui care sforăie sau a partenerului său.

Tratamentul sforăitului

Sforăitul poate fi tratat în mai multe feluri. Cea mai importantă este identificarea exactă a cauzei concrete a sforăitului. Dacă ştim precis din ce cauză sforăim şi nu putem acţiona asupra ei prin modul de viaţă şi nici pe cale medicală, să căutăm produsul cel mai potrivit de calmare a sforăitului.

1. Schimbarea modului de viaţă:

• Micşorarea greutăţii corporale
• Limitarea sau abandonarea fumatului şi a consumului de alcool
• Renunţarea la calmante şi somnifere
• Schimbarea poziţiei de dormit (laterală sau cu trunchiul ridicat)

2. Soluţie medicală:

• Rezolvarea conservatoare (tratament medicamentos, lărgire a căilor nazale) sau chirurgicală a problemelor de respiraţie
• Rezolvarea conservatoare (proteze pentru gură-gâtlej) sau chirurgicale a defectelor anatomice sau de lărgire a gâtului.

3. UTILIZAREA SPRAY-ULUI ANTI-SFORAIT PENTRU DIMINUAREA VIBRATIEI PARTILOR MOI.

| Kosmyn_6656 a răspuns:

Toti oameni sforaie cand sunt extrem de obositi, cand adorm pe fata fara sa iti dai seama ti se deschide gura si respiri pe gura ceea ce cauzeaza sforaitul. Cum scapam:trebuie sa nu ne mai culcam foarte tarziu cand suntem extrem de obositi si sa incercam sa nu mai dormim pe fata ci sa ne obisnuim sa dormim intr-o parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi pe o parte si nu mai sforai.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai 1:suntem prea stresati.
2:avem o problema la nas sunt ca niste tubulete mici care sunt deasupra narilor si cand inspiram aerul tuburile alea absorb aproape tot aerul.

| TrendyHedgehog a răspuns:

De sforait poti sa scapi daca iti faci o operatie prin care sa iti scoata polipii

| TroluFermecatoru a răspuns:

Foarte simplu, foloseste Airsnore, eu l-am comandat din afara, am luat decat picaturile, m-a costat undeva la 130 roni, transport gratuit. Efect imediat http://stopsnoringimmediately.com/......ice-drops/

| Iubireameamika a răspuns (pentru TroluFermecatoru):

Serios vorbesti chiar ai scapat?