Întrebare recomandată | Sashavalentine a întrebat:

Cum scapi de frica de dentist? crying Numai cand aud de dentist ma trec fiorii, si trebuie sa ma duc. Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă-i vizite mai dese. La urma urmei, imaginează-ți că are un scaun atât de confortabil...hee hee

| thegatekeeper a răspuns:

Gandeste-te ca daca amani vizita la dentist, problema ta se va agrava, iar atunci chiar vei avea motive sa te temi (complicatii, posibila durere in timpul sau dupa interventie etc.) Daca mergi la un dentist bun (recomandat de cineva cunoscut sau la care ai mai fost inainte), nu ar trebui sa iti faci probleme in ceea ce priveste durerea sau nepriceperea acestuia, in special daca nu ai o problema grava. In rest, ai grija la igiena dentara, pentru a nu fi nevoita sa faci mai multe vizite la dentist, pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi e frica, mai ales cand porneste freza aia imi ridica parul de pe maini, spate, piept, caciula de blana din sifonier, caine, vecini.Cand ies de acolo totul e asa electrizat, dar cu un zambet placut, fara carii sau nevoia de a purta proteza sau dinti de portelan de la varste fragete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasind unul bun la un cabinet particular. Nu e frica de dentist este frica de durere. Eu m-am distrat prin vreo doua cabinete, din unul am iesit plangand, tremurand si murind de durere si din celalalt nici n-am simtit ca imi facea ceva. happy Mai scump dar mai bun.

| Happyjump a răspuns:

Cred ca toti am mers la dentist măcar odată, gandeste-te la asta, nu esti singura!

| deliqventa13 a răspuns:

Priveste lucrurile dintr-o alta perspectivabig grinentistul te ajuta, iti repara dintii, ca sa ai un zambet minunat, nu iti face rau, e spre binele tau sa mergi la dentist

| StefiChan8D a răspuns:

Imagineaza-te pe tine fara dinti. Daca nu rezolvi problemele din timp se agraveaza.

| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Gandeste-te ca daca nu te duci o sa ajungi fara dinti la 30 de ani, daca nu te ajuta gantestele ca nu o sa poti manca dulciuri nici eu nu m-am dus inainte la dentist si nu puteam manca nimic dulce ma dureau dinti de numa gandeste-te ca este doar spre binele dau. Funda? :*

| Pizza1Steve a răspuns:

Eu la 9 ani am mers la dentist apoi mi-a dat ceva care imi armoteste gura cand mi a scos maseaua nu m-a durut deloc nu trebuie sa iti fie frica caci te ajuta. cam cum a spus deliqventa13 iti face bine nu rau. sper ca ti-am fost de ajutor. FUNDA?

| Sissy24032 a răspuns:

Daca ti-e frica te vor anestezia si nu vei simti nimic...

| bogdy50 a răspuns:

Ingrijeste-ti dintii astfel nu va mai trebui sa mergi la elhappy

| 28199511 a răspuns:

Ni se intampla multora dintre noi. Ca sa depasesti aceasta teama eu cred ca trebuie sa te gandesti la ceva mai rau decat aceasta frica. Gandeste-te, frica aceasta te face doar sa iti agravezi anumite probleme dentare care daca nu sunt tratate la timp pot crea mari probleme mai tarziu. Frica ori care ar fi ea ne impiedica sa ne depasim pe noi insine si ne face mai slabi. Esti o persoana slaba? Probabil ca da, probabil ca nu...depinde doar de tine.

| Roxyii a răspuns:

Buna.big grin Gandeste-te ca mergand la stomatolog iti faci tie un bine.:* Cand mergi acolo, pune-te pe scaun si gandeste te la ceva frumos si lasi dentistul sa isi faca treaba. Sper ca te am ajutat.O zi buna.:*

| mililaura19 a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa-ti fie frica deloc!
Si eu am fost de-o multime de ori la dentist, si nu iti face nimic rau!
Iti da ceva spray, sau ceva, si nu simti absolut nimic din ce face el/ea acolo.
Mie chiar mi-a placut sa merg la dentist.
Succes :**!

| vonmarius a răspuns:

Durerea e doar cateva secunde si rezultatele durerii merita! Trebuie doar sa rezisti cateva secunde cat freza scoate caria si apoi te vei bucura de rezultate! Foarte bine ca te duci la stomatologi si iti recomand sa o faci preventiv odata la 6 luni. Mult succes!

| oAlecsandra a răspuns:

Strange pumnii si inchide ochii laughing asta fac si eu si chiar merge laughing dar ai putea sa-i spui sa faca pauze cand chiar te doare
Succes

| PoSeIdOn77 a răspuns:

Fara suparere dar spun adevaru tu fugi de dentist mai rau ca de moartedar nu voi ezita sa-ti raspunt la intrebare.1 Trebe sa te duci al dentis ca daca nu probleme ti se av agrava si crede-ma mai bine ai muri decet sa ai o probleme grava 2 Daca te duci mai desc te obisnuiesti cu dentistu si no sa-ti mai mi-e frica.

| IuliaMiliky a răspuns:

In primul rand dentistul trebuie sa fie unul bun, adica sa nu lucreze fara anestezie. Dupa ce te asezi pe scaunul acela comfortabil si dentistul te anesteziaza, trebuie doar sa te relaxezi. Inchizi ochii, te poti gandi la orice doresti happy (poate chiar adormi laughing - mie mi s-a intamplat de cateva ori), ignori sunetul "albinutei" si il lasi pe dentist sa termine ce are de facut. Iti garantez ca nu o sa doara. Succes! tongue