| anileda95 a întrebat:

Cum scapi de hemoroizi externi acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

De hemoroizi poti scapa in totalitate numai prin operatie, insa ii poti tine sub control cu diverse ceaiuri.Stiam ca cel mai bun e ala de holera.Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! De obicei hemoroizii sunt datorati problemelor de fragilitate a vaselor de sange in cazul tau venele hemoroidale.
Ai mai multe posibilitati:
Sa bei multe lichie, asta ca sa eviti o eventuala constipatie, consum bogat in fibre digerabile, nedigerabile.
Pentru a creste rezistenta vaselor de sange incearca sa mananci cat mai multe fructe inchise la culoare( culoarea data de antociani-flavone care sunt considerati adevarati factor P-cresc rezistenta capilara)
Chiar exista in farmacii Tarosin- contine vitamina C si rutozid- care este tot a flavona.
Mai exista devaricid- a carui actiune este tot de a creste rezistenta capilara.
Pentru a diminua din disconfort sau ai o criza foarte bun este hermozon- contine un antibiotic, antiinflamator si un anestezic, se gaseste atat sub forma de supozitor dar si unguent.
Si mai este proctolog cu rol de vasoprotector.
Important este ca trebuie sa ai o alimnetatie sanatoasa bogata in legume, fructe, multa miscare si consum de lichide.
CA lichide poti bea si ceaiuri, pe langa ce ti-a spus renegate mai poti incerca paducel, sulfina, tei. Eu consum aceste ceaiuri cand am probleme cu picioarele: umflate cu o tendinta de spargere a capilarelor.
Sper ca ti-am fost de ajutor