Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de pofta de mâncare in afara de a bea lichide multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Bună. Păi pentru început trebuie să îți obișnuiești stomacul să mănânce la anumite ore, astfel dându-i mâncare la ore aproximativ fixe, va știi când să trimită semnale și când să nu.
De fel stomacu ne roade atunci când avem un program de masă haotic, de aceea un studiu spune că trebuie să mâncăm la ore fixe. Și mâncatul des și puțin te va ajuta. Astfel dacă îi dai mâncare din 3 în 3 ore, organismul va începe să se obișnuiască cu modul ăsta de a lucra și nu ți se va mai face foame sau nu va mai exista senzația de "poftă".

am găsit și câteva soluții care poate te ajuță:
-Spală-te pe dinți!
Pasta de dinți și apa de gură te ajută în lupta cu foamea. Mentolul conținut de acestea neutralizează ca prin minune pofta de dulce sau de mancare bogată în grăsimi.
-Bea apă caldă
-Puțină presopunctură nu strică
Vrei să scapi rapid de foamea ca de lup? Atunci apasă cu degetul arătător timp de 15-20 de secunde pe zona dintre nas și buza superioară. Aceasta stimulare este transmisă direct centrului apetitului din creier și taie pofta de mancare!
pa, pa

| RAY a răspuns:

Proteinele inhiba pofta de mancare, carnea de porc, pui, peste
https://www.healthline.com/nutrition/18-ways-reduce-hunger-appetite
citeste acel articol

| RAY a răspuns (pentru RAY):

1. Mâncați suficientă proteină
Adăugarea mai multor proteine ​​în dieta dvs. poate crește senzația de plenitudine, vă face să mâncați mai puțin la următoarea masă și să vă ajutați să pierdeți grăsimea (1, 2).

De exemplu, un studiu de pierdere în greutate a comparat două mic dejunuri identice în calorii: una constând din ouă, cealaltă de covrigi.

Participanții care au luat micul dejun au pierdut cu 65% mai multă greutate și cu 16% mai multă grăsime corporală în perioada de studiu de opt săptămâni (3).

În plus, un aport ridicat de proteine ​​poate ajuta la prevenirea pierderii musculare atunci când calorii zilnice sunt reduse pentru scăderea în greutate (4).

Creșterea proteinei aproximativ 20-30% din consumul total de calorii sau 0, 45-0, 55 g / lb greutate corporală (1, 0-1, 2 g / kg) pare suficientă pentru a oferi beneficiile (4).

BOTTOM LINE:
Obținerea de proteine ​​suficiente în dieta ta poate contribui la promovarea pierderii în greutate, parțial prin scăderea apetitului.
2. Optați pentru alimente bogate în fibre
Un aport ridicat de fibre se întinde pe stomac, încetinește viteza de golire și influențează eliberarea hormonilor de plinătate (5, 6).

În plus, fibrele pot fi fermentate în intestin. Acest lucru produce acizii grași cu lanț scurt gândindu-se că ajută în continuare la promovarea sentimentelor de plenitudine (7, 8).

De fapt, o revizuire recentă arată că adăugarea de fasole bogată în fibre, mazare, năut și linte poate duce la o creștere a sentimentelor de plenitudine cu 31%, în comparație cu mesele echivalente care nu se bazează pe fasole (9).

Boabele integrale bogate în fibre pot, de asemenea, ajuta la reducerea foametei și vă pot face să vă simțiți plini (7).

Consumul de 14 grame de fibre în fiecare zi poate scădea aportul de calorii cu până la 10%. Peste 3, 8 luni, acest lucru ar putea duce la o pierdere de până la 4, 2 kg (1, 9 kg) (10).

Cu toate acestea, recenziile mai recente observă efecte mai puțin dramatice. Acest lucru poate avea legătură cu diferitele tipuri de fibre studiate (11, 12).

Mai multe tipuri vâscoase de fibre, cum ar fi pectine, beta-glucani și gumă guar, par a fi mai umplută decât fibrele mai puțin vâscoase (12, 13, 14).

În plus, câteva efecte negative au fost legate de dietele bogate în fibre. Mâncărurile bogate în fibre conțin adesea multe alte substanțe nutritive benefice, inclusiv vitamine, minerale, antioxidanți și compuși de plante folositori (11, 12).

Prin urmare, alegerea unei diete care să conțină suficiente fructe, legume, fasole, nuci și semințe poate, de asemenea, să promoveze sănătatea pe termen lung.

BOTTOM LINE:
Consumul unei diete bogate în fibre poate reduce foamea și vă poate ajuta să consumați mai puține calorii. De asemenea, poate promova sănătatea pe termen lung.
PUBLICITATE
3. Alegeți lichidele solide
Calorii solide și calorii lichide pot afecta apetitul în mod diferit.

O recenzie recentă a constatat că, în comparație cu o gustare solidă, persoanele care au mâncat o gustare lichidă aveau 38% mai puține șanse să compenseze consumând mai puțin la următoarea masă (15).

Într-un al doilea studiu, participanții care au fost hrăniți cu o gustare semi-solidă au raportat mai puțină foame, o dorință mai mică de a mânca și o senzație mai mare de plinătate decât cei care au hrănit o gustare lichidă (16).

Solidele necesită mai multă mestecare, ceea ce poate acorda mai mult timp semnalului de plinătate pentru a ajunge la creier (17).

Oamenii de știință consideră, de asemenea, că timpul suplimentar de mestecat permite solidelor să rămână în contact cu gusturile mai lungi, ceea ce poate promova și sentimente de plenitudine (18).

BOTTOM LINE:
Mananca-ti caloriile in loc sa le bei poate sa te ajute sa mananci mai putin fara sa te simti mai infometat.
4. Bea cafea
Cafeaua are multe beneficii pentru performanța de sănătate și sport - și poate, de asemenea, să vă scadă apetitul.

Cercetările arată că cafeaua crește eliberarea peptidei YY (PYY). Acest hormon este produs în intestin ca răspuns la mâncare și promovează un sentiment de plenitudine (19, 20).

Oamenii de știință cred că nivelurile PYY joacă un rol important în determinarea cantității pe care o puteți mânca (21).

Interesant, cafeaua decafeinizată poate produce cea mai mare reducere a foametei, cu efecte care durează până la trei ore după consum (19).

Cu toate acestea, sunt necesare mai multe studii pentru a stabili exact cum funcționează acest lucru.

BOTTOM LINE:
Consumul de cafea, în special decofele, ar putea ajuta la reducerea foamei timp de până la trei ore.
PUBLICITATE
5. Umpleți-vă pe apă
Apa potabilă poate ajuta la scăderea foamei pe care o simți înainte de mese.

De asemenea, poate crește senzația de plenitudine după o masă și poate promova scăderea în greutate (22).

De fapt, studiile arată că oamenii care beau două pahare de apă imediat înainte de masă consumă cu 22% mai puțin decât cei care nu beau apă (23).

Oamenii de știință cred că aproximativ 17 oz (500 ml) de apă sunt suficiente pentru a întinde stomacul suficient pentru a trimite semnale de plinătate către creier (23).

Acestea fiind spuse, apa este, de asemenea, cunoscută ca gol de la stomac rapid. Pentru ca acest sfat să funcționeze, ar fi mai bine să beți apa cât mai aproape posibil de masă.

Interesant este că începerea mesei cu supă poate acționa în același mod.

Cercetatorii au observat ca mancand un castron de supa imediat inainte de masa a scazut foamea si a redus aportul caloric total din masa cu aproximativ 100 de calorii (24).

BOTTOM LINE:
Consumul de lichide cu conținut scăzut de calorii înainte de masă vă poate ajuta să consumați mai puține calorii fără a vă lăsa foame.
6. Mănâncă minte
În condiții normale, creierul dvs. știe dacă vă e foame sau plin.

Cu toate acestea, mâncând rapid sau în timp ce sunteți distras poate face să moară

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cauta sa mananci cat mai des.

| peperonies a răspuns:

Mancand mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bei apa multa atat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti incerca un intermittent fasting usor, esti fata sau baiat?
Adica post intermediar stai fara mancare 12-24 de ore pentru dupa care consumi toate calorii le, prima data adica o saptamana va fi greu dar dupa o sa te obisnuiesti asa si ai sa uiti de pofta de mancare
Daca esti fata maxim 14-16 ore iar la baieti 16-24h

| Victor453 a răspuns:

Maninci ceva fructe ele nu te vor ingrasa! Sau sunt medicamente speciale ( daca vrei, ele cam dauneaza digestiei)

| BIoody a răspuns:

Asta ma intreb si eu de mult timp...
Incearca sa nu te mai gandesti laughing nu stiu

| Cristall155 a răspuns:

Mananca migdale; bea cafea (2 cani pe zi); ceai de ghimbiri; mananca avocado; consuma mai multe mere ( minim 3 in foecate zi); mananca ciocolata neagra(cat mai amara, gustul amar iti scade apetitul); bea suc de rosii; mananca somon (te tine satul mult timp). Numai Bine!

| UserNormal a răspuns:

Mananca mai constistent in proteine.

| narcosoffile a răspuns:

Mult sport de obicei alergare sau bigiglism