Întrebare recomandată | Dia1029 a întrebat:

Cum scapi repede de herpesul la buza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand tinctura de propolis, pe care o poti aplica direct pe herpes cu ajutorul unei bilute de vata.

17 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Aciclovir unguent de la farmacie.nu e scump si e foarte bun

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bea apă, ca din cauza ca nu ai baut apă cînd î ti era sete a apărut herpesul, bei apă suficientă si in timp se reduce herpesul in 2- 3 zile.

| RAY a răspuns:

În cazul primo-infecției cu gingivostomatită, tratamentul poate include:
Paracetamol sau ibuprofen pentru febră.
Apă de gură sau spray cu substanțe analgezice (benzidamină), pentru a calma durerea.
Apă de gură antiseptică (cu clorhexidrină), care previne suprainfecția bacteriană a leziunilor și îndepărtează o parte din depunerile de pe dinți, dacă durerea previne periatul corespunzător.

http://www.romedic.ro/herpesul-bucal-la-gura-0C33094

| WaterDrop a răspuns:

Te saruti cu cineva.Majoritatea sunt hoti si ti`l fura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aciclovir 5% crema si plasturi compeed pentru herpes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aciclovir patile si plasturi pentru herpes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

#Aciclovir.winking

| sweetys a răspuns:

Am avut de atatea ori herpes incat am incercat toate metodele de grabire a vindecarii. Si crudul adevar este ca nu poti sa faci nimic decat sa astepti, difera de la persoana la persoana timpul de vindecare. Mie imi ia cam doua saptamani sa scap de orice urma. Asa ca asteapta.

| cyupaku a răspuns:

Antiherpin

| cyupaku a răspuns:

Propolisul sapa, nu inteleg ce este asa de waw in acest raspuns, as fi mai de acord cu pasta de dinti pe care au incercat-o cu rezultate multi

| GabrielGL a răspuns:

Cauta la magazinele naturiste creme sau la farmacie tot creme si ai grija unde si dupa cine bei apa si sa bei lichide multe ....pt a nul mai avea...

| Denisya a răspuns:

Treci pe la o farmacie Naturista

| Sarina a răspuns:

Da te cu strugurel

| Stardust1994 a răspuns:

Aciclovir.Testat de mine

| KaWiT a răspuns:

Poti sa pui pasta de dinti, in locul unde este herpesu. Pasta de dinti il va usca si cel mai probabil peste o zi sa dispara.
Mult succes.

| lookingatme a răspuns:

Plasturi antiherpes de la Compeed. In cazul meu mereu au avut efect si am scapat de herpse mai repede decat folosind altceva.

| Alex502 a răspuns:

Hei, plasturi, cremele, etc., n-ai nevoie de ele, acestea fac doar sa usuce herpesul, asta inseamna cel putin o saptamana sa stai sa ti se vindece. Si eu faceam la fel, imi aparea si imi dadeam cu o crema sau puneam plasturi, din cauza lor imi aparea lunar herpesul... Am observat ca daca nu ii faci nimic, nu pui mana pe el in doua zile dispare, se retrage, daca il lasi in pace fara sa il "sufoci" cu toate cremele el o sa inceapa sa apara rar, 4-5 luni sau chiar 6-7luni.