| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se citește un EKG (sau ECG)? Vreau sa știu și eu să îl citesc.Ca as dori sa îmi iau un ceas Smart mai ieftin(asta e) cu EKG (și o să îmi arate doar desenul și niște date, eu trebuie să îl interpretez personal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Ceasurile alea nu-s deloc eficace. Și dacă ar indica printr-un absurd 100% corect, numai un doctor poate interpreta electrocardiograma. Sunt niște unde acolo, trebuie sa stii sa le interpretezi. Și dacă ai citi dintr-o carte de specialitate nu ai înțelege mare lucru.

| AvalohAlyn explică (pentru Nirvanaaa):

Știu că sunt niște unde, dar vreau sa știu cum îmi pot da seama daca am aritmie sau bate iregulat și cum îmi dau seama când e normal?

1 răspuns: