| kazaryon a întrebat:

Cum se face o radiografie pulmonara? Rog un raspuns detaliat. Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Se face cu trimitere de la medicul specialist sau de urgenta la spital.
Daca pacientul are o stare de sanatate care sa ii permita sa stea in picioare, va sta asa cu spatele/fata la aparat. Inainte de asta isi va scoate hainele din partea de sus a corpului si orice inseamna lanturi, cruciulite, medalioane de la gat. In momentul cand se face,, poza" va trebui sa isi tina respiratia.
Daca pacientul are o stare de sanatate care il obliga sa stea la pat, atunci se va folosi un aparat mobil si omul va sta culcat.
Este important pentru medicul radiolog sa stie cum a stat bolnavul ca sa poata interpreta corect radiografia.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Te prezinti la medicul de familie, apoi ii ceri o trimitere catre cabinetul de pneumologie pentru un control, cand ajungi la medicul de specialitate, ii aduci la cunostinta ca vrei sa iti faci o raza pulmonara, apoi iti da un bonulet si te trimite la raza.
Acolo te dezbraci pana la brau si te pune sa stai lipit de acel aparat.
Un singur lucru este cert..NU TE MANANCA!
O seara bunahappy

| Si_Cam_Atat_Madalin_1997 a răspuns:

AMAZING! Amazing, Just got myself 3620 free Riot Points for League of Legends. Check it out it really works! Try it out now at: www.riotgenerator.com it works great