| CinevaNou a întrebat:

Cum se face pneumonie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa-ti explic cum sta treaba cu PNEUMONIA.
Deci pneumonia e data de mai multe cauze,cum ar fi:
microbi,pneumococ,streptococ,stafilococ,deci tot felul de virusuri,favorizata de frig,umezeala,surmenaj.
Se manifesta prin:
temperatura ridicata, tuse seaca chinuitoare, modificari ale respiratiei, junghi toracic.
Aceasta boala se poate preveni prin evitarea surselor de infectie, obisnuinta de a tine batista la nas si la gura in caz de tuse sau stranut.
Te pup!

| idCyber a răspuns:

Raceala netratata la plamani se transforma in pneumonie.