| alexandrul_3444 a întrebat:

Cum se face, si cat dureaza plombarea dintilor? Funda celui mai detaliat raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Flaviius87 a răspuns:

De obicei, se merge la control, se curata locul si se pune o plomba de proba (sa vezi daca doare)- pentru 2-3 zile, si daca nu este nicio problema, se pune plomba definitiva!
Plombarea propriu-zisa nu are cum sa dureze mai mult de 10 minute(cel mult)
Sanatate!

| summer12 a răspuns:

Nu dureaza mult, eu mi-am plombat doua masele si nu cred ca a luat mai mult de 20 de minute. Doar ca eu nu aveam probleme cu maselele alea ca sa dureze mai mult, le-am plombat de siguranta. Te duci acolo, te asezi pe un scaun, iti polizeaza cu un aparat finut, adica iti face spatiu acolo sa intre plomba, iti da cu o substanta si stai cu ea in gura 30 de secunde, dupa aia cu un aparat iti pune alta substanta care se intareste acolo si gata plomba. Intre timp ai voie sa scuipi intr-un pahar daca vrei. Cel mai naspa lucru din toate e polizarea, dar nu doare cine stie ce cat sa tipi pe acolo. Treaba e putin mai complicata daca trebuie sa iti scoata nervul din cauza caruia te doare maseaua.
Good luck si don't worry :*

| BuBuLoi21 a răspuns:

Plombarea permanenta se face in mai multe sedinte. in acest timp te curata, iti pune solutii, control etc. la plomba obisnuita se face pe loc si doar te curata si iti pune o pasta acolo si nu ai voie sa mananci si sabei apa vreo 2 ore. asa spun ei dar e mai bine sa tii mai mult pentru ca se intareste mai bine pasta si in felul asta nu risti sa iti pice plomba dupa 2 saptamani de la punere.

| Iulyapusik a răspuns:

Plombare dintilor variaza in functie de carie.In mod normal se ''scoate'' caria(adica se gaureste in jurul dintelui/maselei) dupa care inauntrul ''gaurii''se pune un fel de spuma care se va intari.In medie dureaza 30 min, o ora sau mai mult daca. e ceva serios, iar daca. nu, intre o ora si 30 minute.Succes cu problema ta. Daca iti place raspunsul meu plz sa dai funda, bine?