| JulyDreams a întrebat:

Cum se ia Dulcolax drajeuri pentru a avea efect laxativ? Am luat 2 ieri si nu au avut niciun efect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Utilizare:
Cum să utilizaţi Dulcolax

Utilizaţi întotdeauna Dulcolax exact aşa cum scrie în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Pentru tratamentul de scurtă durată a constipaţiei. Dulcolax

Adulţi şi copii cu vârsta peste 10 ani: 1-2 drajeuri gastrorezistente (5-10 mg bisacodil) pe zi, administrate seara, înainte de culcare.

Copii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 10 ani: 1 drajeu gastrorezistent (5 mg bisacodil) pe zi administrat seara, înainte de culcare.

Pentru pregătirea procedurilor diagnostice şi preoperator

Pentru administrarea Dulcolax în vederea pregătirii pacientului pentru proceduri diagnostice, în tratamentul pre-sau postperator şi în afecţiuni care necesită facilitarea evacuării colonului, Dulcolax trebuie administrat sub supraveghere medicală.

Adulţi şi copii cu vârsta peste 10 ani

Pentru evacuarea completă a colonului, doza recomandată de Dulcolax recomandată la adulţi este de 2 drajeuri (10 mg) dimineaţa şi 2 drajeuri (10 mg) administrate în seara de dinaintea examinării, înainte de culcare, urmate de un un supozitor în dimineaţa examinării.

Copii cu vârsta de 4-10 ani

La copii cu vârsta de 4ani şi peste, se recomandă 1 drajeu gastrorezistent Dulcolax 5 mg seara şi un laxativ de uz pediatric cu acţiune imediată (de exemplu un supozitor) în dimineaţa următoare,

vezi aici:
https://www.csid.ro/......e-11739482

| Vvistula a răspuns:

Trebuie sa cresti doza

| Teo29 a răspuns:

Ia doar in caz de urgenta, nu invata organismul cu ele ca dupa greu mai scapi.

Respecta un regim alimentar impotriva constipatiei, e plin google-ul de info.

| alex15ccc a răspuns:

Incearca un supozitor dulcolax sau glicerina sau o varianta naturala, cum sunt prunele sau uleiul de ricin. sanatate!

| JulyDreams explică:

Am si eu prospectul. Am luat 2 o data si nu a avut efect. Am luat cu lapte... nu stiu daca din cauza asta.

| Catrice a răspuns (pentru JulyDreams):

Poți lua cu lapte și o cutie ca tot același efect obții laughing
Da' apa nu era la îndemână? Ca asa se iau pastilele.