| anonim_4396 a întrebat:

Cum se iau anticoncepționalele?

Ps: pentru a opri ciclul o perioadă.

Trebuie sa le iau în fiecare zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anticoncepționalele sunt cancerigenem printre altele.
Să oprești ciclul cu ele sau cu orice, este foarte periculos pentru sănătate. Dacă vrei să te joci cu viața ta pentru o baie la piscină nu te poate împideca nimeni.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la medic, el îți va spune care anticoncepționale se potrivesc organismului tău și cum trebuie să le iei.
Nu poți să iei astfel de pastile fără prescripție medicală.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Anticonceptionalele nu se iau pentru a opri menstruatia, ci pentru nu a ramane gravida.
Nu se iau de capul tau, trebuie sa mergi la un ginecolog.

| MPersephone a răspuns:

Numai medicul iti poate spune. Anticonceptionalele se iau doar la prescriere medicala. Intre ele se face pauza de o saptamana. Pentru a opri menstruatia nu faci pauza asta, ci incepi un set nou in urmatoarea zi. Doar la sfatul medicului.

| Daria040404 a răspuns:

In primul rand, nu e bine sa ti-l opresti, dar daca ai nevoie sa faci asta, ar trebui sa ai varsta minima pentru a lua anticonceptionale...

Pastilele astea se iau zilnic, dar nu cred ca te ajuta sa-ti opresti ciclul...cauta pe google mai bine

| Anonima62829 a răspuns (pentru Daria040404):

Bună, peste o lună fac 17 ani, nu cred că-i problemă de vârstă. O sa merg la medic, dar programarea e fix cu o zi înainte să mă duc la piscină. Crezi că o să-și facă efectul înainte cu o zi?