| ArinaMK a întrebat:

Cum se manifesta rabia, va rog nu cpy paste mulrumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nick_1272 a răspuns:

La animale sau la oameni?happyideea e ca este afectat sistemul nervos central si apare de obicei o forma paralitica (prin afectarea unor nervi ) sau forma nervoasa(la animale mai prezenta)cabnd acestia sunt agresivi, ataca, nu prezinta frica de om.
se transmite prin saliva, muscaturi, mai rar prin obiecte sau prin aer.este o periaoada de incubatie in care virusul se multiplica in organism indiferent de calea de patrundere si semnele clinice apar in 10-14 zile.este bine sa pastrezi distanta cu animalele infectate, chiar si cu cele salbatice, acestea urmeaza sa moara sau sunt eutanasiate pentru a oprii raspandirea virusului.alte intrebari?