| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta sindromul Cushing?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
doiny
1 răspuns:
| alina88 a răspuns:

Sindromul Cushing (numit si hipercorticism) se caracterizeaza prin asocierea unor simptome specifice (obezitate localizata la nivelul fetei si al trunchiului, hipertensiune arteriala, osteoporoza) datorate hipersecretiei de hormoni glucocorticoizi (cortizol) de catre glandele suprarenale. Sindromul poate surveni si in cazul administrarii indelungate de corticosteroizi in doze mari (corticoterapie).

Tratamentul sindromului Cushing vizeaza readucerea secretiei de cortizol in limitele normale. Reducerea nivelului de cortizol din organism va duce la imbunatatirea vizibila a semnelor si simptomelor.

Sindromul Cushing afecteaza cu precadere femeile intre 20 si 40 ani, iar daca nu este netratat, acesta poate fi fatal.