| împreunăfacembine a întrebat:

Cum se meditează? Am inteles ca meditatul te calmeaza si te ajuta sa iesi din starile depresive.

De cateva luni ma confrunt cu o problema. Nu ma pot concentra, mi-e frica sa merg pe strada, adorm greu, mereu sunt stresat, nu am pofta de mancare, mi-e frica de ceea ce se petrece in jurul meu, mi-e frica sa merg la scoala din cauza ca nu ma descurc la o materie, simt mereu in cap ca un fel de greutate, plang foarte des, mereu sunt trist, pun totul la suflet si multe alte simptome care ma fac sa am aceasta stare foarte naspa.

Cum mi-as putea reveni? Imi puteti da cateva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mai bine te-ai duce la un medic specialist sa iti dea tratament pentru ca ai o depresie in mod clar.Un antidepresiv potrivit te-ar putea ajuta, combinat cu niste sedinte la psiholog.De meditat nu stiu, dar incearca rugaciunea.Sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Anxietatea este o boala nervoasă,provocată de stres pe care nu l poti controla,e nevoie de terapie si medicatie. Mergi si discuta cu psihologul școlii si du te la un medic psihiatru pentru copii, el se ocupa de boli ca anxietatea sau depresia care sunt des întâlnite, mai ales in adolescenta, dar care trebuie tratate. Ai sa vezi ca dupa ce vei urma tratamentul, nu vei mai avea frici si vei funcționa normal. Creierul se va echilibra.

| Bizon95 a răspuns:

Cel mai simplu e sa te asezi pe un scaun, comod, cu spatele drept, mainile in poala, sa te relaxezi complet (asta e pozitia optima, poti sa te relaxezi mai bine culcat, dar poti sa si adormi... deh)
apoi sa respiri in felul urmator:
4 secunde inspiri
2 secunde pauza
4 secunde expiri
2 secunde pauza
repetat
si sa incerci sa te concentrezi NUMAI pe respiratie
in felul asta nu te gandesti la nimic altceva
iar daca, ganduri iti sar in minte nu le respingi doar le lasi sa treaca

daca reusesti 1-2 minute la inceput e extraordinar si o sa poti sa cresti perioada in timp

si o sa iti dai seama ca ai reusit, pentru ca dupa aia e ca si cum te, trezesti, la fel ca somnul te deconnecteaza total de realitate

| brokxy a răspuns:

Incearca sa faci si yoga. Pe mine yoga si meditatia m-au ajutat foarte mult la scoala. Am tinut mine extrem de bine tot ce invatam, citesc doar o singura data si retin! Cat despre depresie si anxietate sau ce ai tu. Meditatia se face altfel
Gasesti un loc linistit in casa de preferabil seara te pui in pozitie de meditatie. respiri pe nas si dai afara pe gura, incet si nu te gandesti la nimic, repetati de vreo 10 ori prima data,, nu te gandi la nimic,, si gandeste-te doar la respiratie. La aia te poti gandi. Puneti toata atentia in respiratia ta, si 5 minute daca meditezi e ok. Nu trebuie sa fie 1 ora sau 30 de minute, dar 5-6 minute e ok pentru inceput. Asculta ce zice acest calugar daca stii engleza : https://youtu.be/LkoOCw_tp1I Cum zice el e imposibil sa nu te gandesti la nimic asa ca e mai bine sa te concentrezi pe respiratie

| brokxy a răspuns:

Recomand si sa asculti subliminale :
https://youtu.be/jNUHb5ZzqLQ
https://youtu.be/-vvpsIiUVKY
https://youtu.be/LgGttfQhsvQ
Vezi care iti place. Se pot asculta si in somn cand au cel mai bun efect

| Alex1929386543 a răspuns:

Pentru a medita ai nevoie de un spatiu liniștit, în care să te simți confortabil, de preferat un spatiu ordonat. Ar trebui sa stai si sa te calmezi si sa asculti muzica meditativă (găsești pe Youtube) sau muzica grecească, uite un link la ce muzica ascult eu:
https://youtu.be/_ilh9NAA1GM

Imi place sa o pun pe fundal, în surdină si sa stau sa imi limpezesc gândurile, astfel calmandu-ma.

Sper sa te ajute!