| aimullah123 a întrebat:

Cum se opreste anxiar pentru insomnie produsa de anxietate fara sa imi fie rau dupa?
Adica trebuie sa iau 1mg inainte de culcare 2 sapt si apoi urmatoarele 2 saptamani sa iau 0.5. Daca il opresc imediat dupa alea 2 saptamani de 0.5 o sa imi faca rau? Sau ar trebui sa mai iau o data la 2 -3 zile cate o pastila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ia l o dată la 2 3 zile ca astea chiar provoacă dependenta. Sunt in regim special.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu il opri imediat. La tipul acesta de medicamente scazi treptat doza până il inlaturi de tot.

| oz_1736 a răspuns:

Dupa cum spui tu, trebuie sa iei doar 1 luna de tratament, cu doze diferite la 2 saptamani. Nu devii dependent de el. Anxiar provoaca anxietate, stari de panica, etc. Dar dupa tratament indelungat. Dupa un tratament de 4 ani, am inceput sa scad doza cu 30% de 7 luni si tot resimt diferenta de dozaj. Vorbeste cu medicul, dar nu cred ca vei avea probleme. Dupa 1 luna nu esti dependent

| Teo29 a răspuns:

Discuta cu psihiatrul tau, nu intrerupe dupa raspunsurile TPU...

| alex15ccc a răspuns:

Nu ti se va face rau, doar daca ai abuzat de anxiar vei avea stari de sevraj. oricum, pentru evitarea posibilitatii sevrajului se fac pauze de cate o luna de tratament sau se micsoreaza doza treptat, dupa cum ti-a prescris medicul.

| Lucian2473 a răspuns:

Nu opresti tu. Ci discutand cu medicul psihiatru, sunteti de acord impreuna sa scadeti doza. Dar nu definitiv. Medicul iti va prescrie scrisoare medicala, iar medicul de familie iti va elibera reteta. Iei un timp doza scazuta pe care ti-a prescris-o dr. psihiatru. Daca nu te simti bine, faci intocmai cum te-a sfatuit el. Dar NU scazi din doza tu singur/a. Si nu incerca sa stopezi brusc pentru. ca vei aeva atacuri de panica mai severe ca inainte.
Eu amavut probleme la care a trebuit sa iau Anxiar. Nu e o rusine, mai toata lumea ia. Tratamentul mi-a fost scazut incet si in perioade indelungate, dupa care am trecut la medicamente pe baza de plante. Mai exact ulei de levantica capsule care linisteste si favorizeaza somnul. Cu el dar si cu mentalul meu, cu propria vointa de ama calma, am reusit sa scap de Anxiar. Inca o data te sfatuiesc sa nu scazi tu singura dupa cum crezi ci sa te consulti cu medicul psihiatru.