| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate ameliora pofta exagerată de mâncare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu apa

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Nu merge, daca are punctul 1 sau 2 ori trei spuse de mine, cucu, nu pacalesti cu apa.
Daca ai hipoglicemia, pana nu urci cumva glicemia nu poti.
Daca are punctul 2, se rezolva la psihiatru sau psiholog, odata eliminata cauza adica starea aia de proasta dispozitie sau nervi, anxietate, nu scapa.
Daca are punctul trei, tot de psihiatru tine cumva, sa regleze serotonina pe receptorii spusi de mine.
Astea-s demonstrate, nu le zic asa din banuiala.

| romeo78 a răspuns:

Cu ajutorul unui psiholog.
Pofta de mâncare exagerată sau lipsa poftei de mâncare sunt boli provocate de o traumă morală în general.
Însăși situația în care ne aflăm de peste un an de zile, constituie un factor declanșator.
Sănătate!

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Corect spus! Asta am zis si eu la punctul 2, si majoritatea asa au, mai putin hipoglicemii.

| Mosotti a răspuns:

Depinde de cauza!
Poti fi trei:

1 - Ai hipoglicemii si atunci e normal sa simti asa
2 - Mananci pe sistem nervos de nervi sau dispozitie proasta
3 - Hipoactivitate serotoninica pe receptorii de serotonina 5HT2C

De ex ia-ti o glicemie cu aparat cand ai foamea aia si vezi cat este, si zi-ne si noua, ca sa eliminam asta noi deja, ca asta e simplu de constatat. Daca e in jude 80 e ok, daca e sub 65 nu prea mai e okey.
Sau e posibil sa mananci si dupa 1-2-3 ore sa ai hipoglicemie si sa ai iar foame, nu e neaparat nevoie sa ai hipo doar dimineata pe nemancate.

La punctul doi stii singur daca e de acolo sau nu, dupa cum te simti psihic, asta se rezolva la medic sau psiholog, asta daca nu e punctul 1.

La punctul trei e mai greu. Dar majoritatea au ori punctul 2 si 3. mai putin punctul 1, insa si punctul 3 tine de medic doar, psihiatru, ca poate e o depresie mascata care coboara serotonina acolo. Punctul 2 si 3 sunt legate intre ele.
Deci oricum ai da-o se va rezolva.

Nu e vina ta, nu te lua dupa altii ca fa altele si alte din astea, ca nu are treaba, faci altele si te ia foamea sau pofta de te da de pereti, si pana nu o potolesti nu merge, stiu cum e. Ca sa faci activitati stiai si tu, si precis faci.

| relian a răspuns:

Cauti sa nu mai cumperi nimic,tii frigiderul gol laughing daca ai,desi o sa spui gata nu mai ma ating de nimic,stai prin casa,te foiesti hai pe la frigider mai rontai cate ceva si tot asa,no sa te poti abtine.
Asa ca stai acasa nu mai cumperi decat f putin,nu mai cumpararti produse sa umpleti camara,frigiderul etc, asa o sa te deuci pe linga frigider, inauntru bate vantu, treci mai departe laughing alta solutie nu este. si uite asa usor usor inveti organismul sa nu mai ceara.
Trebuie doara sa ai vointa sa nu mai cumperi, unde pui ca faci economie la banii

| Celcestietot a răspuns:

Consulti un medic si iti spune ce trebuie facut.

| Frank51 a răspuns:

Mâncând echilibrat...

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Stia si el sa manance echilibrat, dar nu poate, are o problema din cele trei zise de mine care ii da pofta aia, trebuie eliminata si de la sine se rezolva.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cofeina e recunoscuta ca taie pofta de mancare
chiar pastile de slabit si "case mari" cum e Herbalife, se folosesc de cofeina in draci ca sa dea solutii "miraculoase" de, dormit
totul e sa nu iei seara, ca nu mai dormi

| Werrich a răspuns:

Exista tablete pentru pierderea poftei de mancare.
https://www.farmacialapretmic.ro/......ncare.html

| Nirvanaaa a răspuns:

Bei multă, multa apa, ceaiuri.

| zilog a răspuns:

Lasa ca vin chinezii acum cre vor fi stapanii lumii si te vor intreba ce ai facut ca sa meriti sa manaci sau sa bei
sai o sa iti dea mancarea cu portia
apoi zilele astea o sa devina istorie
in care puteai sa trandavesti si sa mananci
dupa vaccin vei munci si vei manca cat iti va da statul chinez la cantina din cartier
portia gata mancarea pe ratie vine cat de curand
Fa-ti poze acum cand poti sa mananci o pizza intreaga de unul singur pentru ca va veni timpul in care vei dea cu subsemnatul ca si cand ai fi omorat pe cineva daca ai face asa cev

| Meme10Meme a răspuns:

Mancand mai multa mancare. Logic ar fi sa nu-ti mai fie pofta.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu e vorba ca n-ar manca mai multa, ideea este ca se ingrasa, el de aia vrea sa rezolve treaba, trebuie sa nu mai aiba pofta aia mancand echilibrat de la sine! Nu sa se screama sa se opuna acelei tente exagerate de a manca, ca aia chinuie, si nu ala e drumul bun.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu se poate controla sa se duca la un medic. Eu avand in vedere ca am 40kg[putin, stiu] as vrea sa am o pofta de a manca mai mult.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Pai eu n-am zis de medic? Am zis.
La psiholog sau psihiatru, ca mizez ca are punctul 2 adica pe sistem nervos mananca mai mult.
Sa vedem glicemia cat o are cand are pofta aia mare.
Oricum daca e hipoglicemie, se rez mai greu!

Daca vrei pofta de mancare iti zic eu cum faci, iei Peritol, el este pentru altceva dar ca afect secundar asta urcarea poftei de mancare (scrie si pe prospect) facand ce am zis eu la punctul 3, provoaca aia atat timp doar cat iei ala, unii medici dau asta pentru problema ta. Nu face rau, deci de aia se mai da pentru asta.
Intreaba un medic, sau ia un peritol de proba sa vezi daca merge.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

OK, mulumesc!

| RKBlue a răspuns:

La adulti(mult mai adesea decat la copii) setea si foamea se confunda.
S-ar putea ca deshidratarea(una usoara, nu severa) sa lase senzatia de foame.
Daca alimentatia e proasta(multi carbohidrati si putine legume si lactate), senzatia de foame si foamea se accentueaza cu timpul.
Ar putea fi vorba si despre o problema medicala.
Cel mai ok ar fi sa discuti cu un doctor daca vezi ca pofta aceasta continua sau dureaza de ceva vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel ca pofta de tigara. Mananci corect, cat ai nevoie pentru organism, in rest poti sa mori de pofta. Dispare in timp si pofta aia "ucigatoare". Iti spun din proprie experienta ca nu se moare de asta.

| NunuNini a răspuns:

Cu alte activitati. Nu sta sa te plictisesti.

| Mosotti a răspuns (pentru NunuNini):

Nu merge ce zici tu daca e serioasa treaba.
Un om reglat nu are asa pofta de mancare indiferent ce face.
I-am zis ce are de facut.
Si eu am trecut prin asta, ca stateam si contemplam nemurirea sufletului sau aveam activitati nu aveam tenta aia de a manca, sau invers, aveam orice faceam.

Majoritatea oamenilor au punctul 2 zis de mine adica pe stres, tristete, nervi, anxietate.

| NunuNini a răspuns (pentru Mosotti):

"Majoritatea oamenilor au punctul 2 zis de mine adica pe stres, tristete, nervi, anxietate."
Adevarat. De aia trebuie sa-si abata atentia.

| Mosotti a răspuns (pentru NunuNini):

Nu merge cum zici tu! Trebuie sa rezolve problema emotionala intai, si de la sine dispare pofta aia exagerata, nu trebuie sa-si mai abata nici o atentie, vine de la sine pofta reglata.

| mihaela000ela a răspuns:

Prin vointa.

| Mosotti a răspuns (pentru mihaela000ela):

Nu merge nici ce zici tu. Trebe rezolvata cauza care ii da acea pofta, nu sa se opuna tentei aleia, trebuie de la sine sa nu mai apara.

| lifit a răspuns:

Bea apa, squat-uri la 45 de grade impreunat de deadlift 225kg nou record 20cm