| totuldesprenaturasiaventura a întrebat:

Cum se poate obtine cardul european si de unde? Este pentru o persoana care trebuie sa se opereze in strainatate.Am inteles ca este o reducere la plata operatiei daca ai card european.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardul European se obtine de la Casa Judeteana de Sanatate. Pentru a se putea opera in strainatate trebuie sa mearga la urgenta acolo sau sa obtina o autorizatie pentru operatie in strainatate (in prealabil). Daca operatia se poate face in tara n-o va obtine si atunci singura solutie este urgenta daca se intelege cu medicul strain.