| JustForU a întrebat:

Cum se poate scapa de anxietate? Ce cauze are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Depinde de la caz la caz, in unele situatii este normala (inainte de examene, de exemplu) iar in alte cazuri este un simptom al unei afectiuni neurologice (depresie de exemplu).
In cazul tau, joaca mai putin shooter-e si iesi la o plimbare in natura, iesi cu prietenii sau cu o fata, socializeaza mai mult in mod direct si nu prin intermediul net-ului.
In paranteza, scuze ca ti-am si pus eticheta: "asta ii jucator inrait, sta 5-8 ore zilnic pe calc si joaca Counter".
P.S. Daca este o cauza medicala, cum ar fi daca ai suferi de depresie, bivalenta sau alta afectiune neurologica atunci ai nevoie de ajutor specializat.

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~Mediteaza mergi mai des in natura in padure,asculta muzica armonioasa de meditatie sunete ale naturii,lasa stresul,ura, frica, indoirea de sine si ratiunea mai asculta-ti si Inima.Multa Sanatate si Fericire~*~

| Marshkaa a răspuns:

Mai intai trebuie sa spui tu ce intelegi prin anxietate si ce simti. In general, ea se manifesta ca o teama excesiva, insotita de griji permanente, dar griji intr-una, legate de unul sau mai multe aspecte, pe care simti ca nu le poti opri. Ajungi sa te deranjeze. Cauze? Aici e mai greu de spus happy Se poate scapa de ea, cu rabdare si cu ingaduinta. Un pas simplu, autoadministrabil, este sa iti alegi o periaoda din zi, 15-20min, in care sa iti impui s aiti faci griji, toate grijile, cat poti tu de multe, sa te fortezi si sa nu ti le mai reprimi, urmand ca in restul timpului sa incerci sa amani gandurile anxioase pentru acea perioada specifica. Sunt multe tehnici, mai bine consulti un psiholog, nu stiu cat te ajuta un forum happy