| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate scăpa de o depresie cronica /anxietate cronica? Sau nu se mai pot vindeca? Am încercat multe tratamente și a fost fără succes! Am sesizat când rămân fără bani ca cad într-o depresie foarte profunda și când am bani din nou imediat îmi revin. Ce poate însemna acest lucru? Nu mai am părinți, prieteni, nimic; trebuie sa plătesc toate facturile de unul singur și mâncare mereu din oraș ca nu știu sa gătesc damn it!
Luat cu o depresie de foarte mulți ani,dar și cu anxietate sociala pe care nu o pot controla câteodată când ies în oraș, se manifesta cu tremur,pe care nu îl pot controla,mai ales când se uita cineva atent pe mine, mai rău ma simt, nu știu dacă e anxietate sociala sau agorafobie, cert este ca in magazine nu am deloc anxietate și 100 de oameni dacă ar fi. Cum pot controla acel tremur de la anxietate când ies afara? Mai are rost sa lupt cu asa ceva? Am studiat psihologia și degeaba! Nu reușesc sa înțeleg mecanismele depresiei nicicum si nici anxietatea, cert este ca in momentul când rămân fără bani ma scufund rău, ma simt foarte rău, am uneori chiar ganduri de suicid.

Când am bani însă, toate par bune si frumoase, mai ales când iau xanax, singurul medicament anxiolitic care este eficient pe anxietatea mea.

Sincer sa fiu întotdeauna am putut da ii ajut pe alții, dar pe mine niciodată!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca nu știu sa gătesc damn it! Poți învăța. Și gata cu depresia.
Cum pot controla acel tremur de la anxietate când ies afara?
Există tehnici pentru asta, caută.
Am studiat psihologia, și degeaba! Nu ajută. Studiază NLP și mai ales aplică.
ma simt foarte rău. Simțurile sunt auz, văz, pipăt. Ce și cum simți?

| Mosotti a răspuns:

Stii ca nu ai incercat tot ce se putea incerca ca si tratament, ti-am spus, abia dupa ce ai incercat tot ce se putea incerca ca trat si n-a mers, abia atunci poti zice ca nu ai sanse de revenire.

Ti-am explicat sa intelegi depresia si anxietatea, sunt reactii chimice defecte in creier la nivel de neurotransmitatori dopamina, serotonina, endorfine si nonadrenalina asa in mare zis, defectiuni care dau aceste stari si trairi, nu e mare lucru de inteles.

Fara un trat corect, nu se controleaza simptomele ce le ai tu.

Si cand ai bani nu inseamna ca esti bine, esti aparent, un om sanatos nu se scufunda asa urat daca n-are, deci la tine boala este acolo si cand ai bani.
Adica de ex un om sanatos orice ar fi rau nu pica sub 0 ca nivel sa zicem (iei ca 5 e nivelul bun de stare buna), tu insa pici la minus 5, de aia apar si gandurile de suicid, ca suferinta e prea mare fata de normal la acel motiv.

NU motivul pentru care pici conteaza asa mult ci cum reactionezi tu la acel motiv, acolo e cheia.
Si nivelul de sanatate psihica da cum reactionezi tu la acele motive rele.

Deci trebuie cumva sa gasesti tratamentul potrivit, altfel n-ai ce face.

| Frank51 a răspuns:

Las-o mai moale cu xanaxul.

Fii realist, ai un diagnostic și trebuie să trăiești cu el. Bucură-te de viață așa cum îți este dat, gândește-te că suntem trecători, nu trăim o veșnicie, trebuie să profităm de aceste momente. Fă ceea ce îți place, ce te pasionează, gândește-te tot mai puțin la chestiile negative, fii optimist și pozitiv.

Când ai o perioadă nasoală gândește-te că toată lumea are la fel, și este normal să te simți trist, dar trece și totul revine la normal.

Nu-ți recomand să iei xanax decât atunci cand îți este absolut necesar, încearcă să nu mai faci lucrurile care îți declanșează anxietatea, și dacă trebuie să faci, atunci ia un sfert de xanax înainte și o să poți face mai lejer.

Baftă și nu uita, viața trece oricum happy

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Cum pot controla tremurul în public? Ca uneori când apar nu le pot controla, mai ales când cineva se uita la mine atent. Asta e ideea că nu prea pot sa fac ceea ce îmi place cu o asa anxietate severă, nici nu îți imaginezi ce greu e sa iesi doar câțiva pași uneori

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poți să controlezi tremurul. Evită pe cât posibil să ieși în mulțime, plimbă-te noaptea când nu sunt foarte mulți oameni pe afară. Atunci când ieși ziua, ia un sfert de xanax înainte cu 30 de minute, și o să se amelioreze tremuratul, te vei simții mai confortabil. Am avut o iubită care avea anxietate severă, la început a reușit să ascundă dar după un timp deja se observa. Am încercat să fiu alături de ea dar într-un final nu a mai mers între noi. De acolo am învățat unele chestii.

Deci recapitulare
Evită mulțimea
Ieși seara ca să faci ceva efort fizic și să iei aer proaspăt
Atunci când ieși în mulțime ia un sfert de xanax înainte cu 30 de minute( dacă iei prea mult așa devreme va trebui să mărești doza eventual de asta zic un sfert)
Fă ce te pasionează în privat, de ex cantatul, dansul, gaming, șamd.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Mersi frumos. Te ai despărțit de ea dim cauza anxietății sau de ce? Scuze de indiscretiehappy

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Știe care e chestia? Ca anxietatea ma face totodată agresiv din cauza acelor emotii puternice, nu sti mental cum o pot controla? Sa ma calmez? Mi sa nu bat rău pe cineva, eu sunt un tip foarte pașnic dar anxietatea asta ma cam schimbat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Asa agresiv esti? laughing ce ai cu vecinii? Sau ce ți-o făcut de ii urăști asa? rolling on the floor

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anxietatea severă duce la atac de panică. De asta trebuie să eviți acele evenimente specifice care ți-o declanșează. Am văzut pe pielea mea cum se manifestă la prietena respectivă și nu recomand nimănui laughing

Ne-am despărțit din cauza că era prea mult pentru ea, nu ne înțelegeam la multe aspecte, eu sunt dependent de interacțiunea cu alți oameni, am nevoie de intimitatea mea și de timpul meu liber și ea nu a putut procesa asta din cauza anxietății, deci da, boala ei a fost un factor decisiv, pentru ea.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Pai mie mi ar plăcea sa am una de aia.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e așa ușor. În teorie și eu am zis că totul va fi bine, dar fetele sunt mai sensibile și au mai multe nevoi decât noi băieții. După relația aia au urmat altele la fel, am cunoscut multe femei și este un tipar specific de caracteristici. Femeile vor atenție, vor să se simtă speciale, sunt atente la detalii, procesează totul mult mai repede. Eu nu stiam chestia asta și am fost foarte pasiv în relațiile mele, ceea ce a făcut să am multe eșecuri.

Faptul că vrei o persoană la fel de anxioasă ca tine nu înseamnă că te poți înțelege bine cu ea, tot rămân multe aspecte la care există probleme, o relație sănătoasă se face foarte greu, și este important să existe o chimie perfectă, atracție, loialitate, comunicare.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

De asta știu, normal ca trebuie sa ne cunoaștem prina data sa vedem dacă avem ceva în comun, daca suntem compatibili. Pe tine când spui asta, chiar te cred, cu faptul ca ai cunoscut destule femei.

| Lioana a răspuns:

Gandeste pozitiv! Invata sa te iubesti pe tine insuti!

Eu nu cred ca depresia se rezolvă prin medicamente. Acelea trateaza efectul, nu înlătură cauza. Ai de lucrat la setările minții tale. Ceea ce gândești, aceea atragi. Așa că ai grijă ce gândești.

Dacă lipsa de bani te băga în depresie, învață să-ți împarți banii în așa fel încât să-ți ajungă, ca să nu rămâi niciodată fără bani.

| RoCkKiD a răspuns:

Ce ti-a zis psihiatrul cand ai pus intrebarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Nu prea multe, nu am întrebat de bani, ce ma deranjează e tremurul in public, de chestia asta nu prea mi-o zis ceva concludent, o zis ca e de la anxietate, dar nu cum îl pot controla. Eu nu știu de ce am anxietate sociala ca sunt al dracu când e vorba de bătaie, putini au avut curaj sa se bata cu mine 1 la 1, este o frica nejustificata, emoții puternice în public nedefinite, când e de bătaie toată anxietatea îmi sare, dar dacă merg pe strada liniștit am câteodată dificultăți, nu știu cum pot gestiona acea frica nejustificata, la tiparul gândirii trebuie sa lucrez, la refluxul mental, psihologul ajuta mai mult pe astfel de probleme.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa ai discutia asta cu psihiatrul tau, afectiunile psihice nu-s ca cele fizica unde recuperare are o forma clar definita de la caz la caz difera.

In mod normal medicatia ar trebui sa suprime simptomele incat sa poti sa traiesti normal, daca nu ar efect, trebuie sa discuti cu psihiatrul pentru ca poate trebuie schimbata sau ajustate dozele. Din pacate gasirea tratamentului perfect pentru afectiunile astea este un proces de durata deloc placut, dar e singura varianta daca vrei sa ai o viata normala.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Le suprima, dar după ce le întrerupi revin și mai rău simptomele. Da, am văzut ca pastilele sunt singura varianta happy Eu sunt uimit ca am asa ceva, ca eu în generala ii băteam pe toți, nu avea tupeu nimeni sa imi comenteze, sunt ditamai omul și am anxietate, e cringe rău.E greu într-o tara de cocalari sa nu ai anxietate, cu gipsanii ăștia care se pun 10 pe 1 de frica, mi se activeaza când vad garoi de ăștia, cred ca un psiholog m-ar ajuta sa învăț sa o controlez. Dacă as avea cu cine sa ies as scăpa, am observat ca în momentul când ma înțeleg ok cu cineva dispare aproape de tot simptomele. Tu din ce zona ești din Timișoara? Da, este foarte greu sa găsești ceva eficient și pe depresie si pe anxietate, pe anxietate doar xanax își face efectul dintre toate anxioliticele, și pe depresie venlafaxina, dar de multe ori rămân fără bani și le întrerup, eu nu am medic de familie, trebuie mereu sa plătesc consultația, din 2 în 2 luni.

| Brizbriz a răspuns:

Doctor de familie, trimitere la psihiatru, iti da medicatie ca sa rezolve problema pe termen scurt, apoi te trimite la psiholog care rezolva problema pe termen lung

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa fiu direct si am sa spun parerea mea personala despre aceasta boala a secolului 21, si anume Depresia.

Eu consider ca un principal factor ale depresiei, pe langa celelalte, este faptul ca noi ca oameni ne indepartam de Sursa vietii, adica Dumnezeu.
De ce crezi ca multe celibritati de la Hollywood au trecut prin depresie, desi aveau bani, faima si influenta?
Dumnezeu este Lumina iar atata timp cat acea Lumina salăjluiește in noi, spiritul nostru va fi viu, vom fi veseli, plini de râvnă pentru viata, pentru bine, veseli si entuziasti.

Probabil tie iti ridica moralul banii dar este o placere trecatoare, o falsa placere, deoarece adevarata fericire numai de la Dumnezeu vine, Domnul este calea, adevarul si viata iar Domnul nu lipseste de nimic pe cei care cred in El si in Cuvantul Lui.

Psalmul 23:1-6
"Domnul este Păstorul meu: nu voi duce lipsă de nimic. El mă paște în pășuni verzi și mă duce la ape de odihnă; îmi înviorează sufletul și mă povăţuiește pe cărări drepte din pricina Numelui Său. Chiar dacă ar fi să umblu prin valea umbrei morţii, nu mă tem de niciun rău, căci Tu ești cu mine."

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Omu are probleme, trebuie tratat corespunzator, are defectiune genetica in favoarea bolii numita depresie, reactiile chimice s-au avariat in creier si are boala asta, asta e motivul, nu e ce zici tu.

Banii ii ridica aparent nivelul pentru ca inca neurotransmitatorii aia mai urca la un factori pozitiv, dar daca boala s-ar agrava, nici la bani n-ar mai reactiona.
Trebuie de urgenta sa gaseasca trat potrivit sa se trateze, fie se trateaza o vreme, scoate trat apoi si ramane bine, fie ia mereu trat si asta e, dar macar sa fie bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresia este o boala nu o stare,nu îți poți schimba starea când vrei tu, ma faci sa îmi schimb părerea despre tine, e absurd sa ii spui cuiva asta care se lupta de o groaza de ani cu asa ceva,ce spui tu acolo știu și eu, toți știm, este vorba de neorotransmitatori,nu de o stare care o poți schimba când vrei tu, cu forța nu merge,mecanic sa depășești aceste probleme, am încercat multe chestii și nu funcționează, asta poți sa ii spui unuia care sa autodiagnosticat singur cu depresie, și habar nu are ce e depresia, cât e de crunta,sau episod depresiv care cu toți il fac de-a lungul vieții de nenumărate ori. Depresia este o boala la fel ca și cancerul,dacă nu e bine tratata poate afecta grav stilul vieții. Nimeni nu se izolează de cineva ca asa vrea în depresie, ci ca asa se manifesta boala,am.dat un exemplu. Normal ca nu ști ce este depresia, ca nu te ai confruntat cu o depresie severă, sa vezi ca nici din pat nu te mai poți da, îți ia efectiv toată energia, vointa, interesul fata de orice,este o stare morbida persistentă, poate dura câteva săptămâni, luni, sau toată viata, și nu, nu se vindeca nimeni de o depresie cronica cu ce ai menționat tu, ajuta într-adevăr, dar nu vindeca, fiindcă depresiile cronice au recurente, este foarte greu de înțeles, e o boala foarte complexa pe care nici psihiatrii nu o înțeleg.
Nu ma plâng de depresie ca știu sa o gestionez, de anxietate sociala în schimb, cu asta mi mai greu, e greu de controlat în public, nu as vrea nici dușmanii sa se confrunte cu asa ceva. o sa merg la psiholog sa vad daca ajuta, ca pastilele nu ajuta, cine zice ca ajuta fabuleaza