| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate vindeca introversiunea?
Care sunt cele mai mari riscuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

O poți vindeca cu ajutorul unui psiholog, sau chiar și singura, cu eforturi constante de a fi mai sociabilă și cu anturajul potrivit. Riscul este sa nu cazi în cealaltă extremă.
Am avut o colega in liceu care roșea dacă un băiat ii spunea "bună", iar în facultate s-a apucat de droguri, avea anturaje ultradubioase, a ajuns o parașuta.
În viata asta este greu sa îți găsești echilibrul. În general calea de mijloc este cea mai sigura.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ne fiind o boală, nu se tratează în mediul medical, așa că întrebarea nu are răspuns.

| doctorandus a răspuns:

Lol. Introvertirea nu e o boală.

| doctorandus a răspuns:

Cum se poate vindeca cititul?

Care sunt cele mai mari riscuri?

| christine99 a răspuns:

Introversiunea nu trebuie vindecata pentru ca nu este o boala. Poti totusi sa-ti vindeci problema cu stima de sine, pentru ca daca esti introvertit si nu te accepti asa cum esti, se creeaza un conflict interior.