| Girly97 a întrebat:

Cum se poate vindeca retardul usor ca sa fiu la fel de perfecta ca ceilalti, sa am libertate si drepturi si sa gasesc un viitor iubit? Va rog, nu imi mai raspundeti urat, daca simtiti nevoia sa ma jigniti parasiti siteul. Am vorbit si mers la 4 ani si imi doresc tare mult sa ma vindec ca sa imi gasesc sotul perfect. Cred ca toti barbatii ar fugi de o biata fata care are un intelect mai mic decat media. :'( :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Retardul usor nu se vindeca, dar poti recupera invatand foarte mult, mai ales inainte de varsta 12 ani (cat mai multe poezii, act mai multa matematica in fiecare zi).
Barbatul perfect nu exista.
Iti poti gasi un sot cu un coeficient de inteligenta comparabil cu al tau, nu esti singura persoana din lume cu probleme.

Bula
| Bula a răspuns:

Din moment ce ai formulat aceasta intrebare, inseamna ca nu mai esti deloc retardata!
Mai mult, esti in faza la care AI DEPASIT pe multi altii care se auto-considera "normali". happy

La scoala, unul din profesori ne-a spus: "cand stii ce nu stii, atunci stii deja pe jumatate".
Multi ani n-am inteles acest lucru.
Abia atunci mi-am dat seama, cand am reusit sa inteleg mai bine lucrurile din jurul meu.
Pana ce nu intelegi bine despre ce e vorba, nu poti nici sa-ti pui intrebari.

Tu ai ajuns deja la aceasta etapa: ESTI CONSTIENTA de lipsurile pe care le mai ai de recuperat!
De acum trebuie doar sa-ti faci o lista cu toate reperele pe care doresti sa le atingi.
Aceasta lista poate sa cuprinda si "vise" pe care nici nu-ti inchipui acum ca le-ai putea atinge.
Pas cu pas, cu vointa multa, vei reusi sa ajungi la ele. Trebuie sa ai mare ambitie si sa nu te lasi doborata daca ceva nu reuseste. Din greseli si nereusita se poate invata cel mai mult!

Sunt sigura ca, daca mergi ambitioasa inainte, peste 10 ani va fi o persoana reusita, admirata de cei care te cunosc.
Si da, vei putea fi mandra de realizarile tale!

Capul sus, mergi inainte si nu te lasa doborata de invidiosi!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bula):

Cam greu cu gasirea "sotului perfect". Stai, Bula e fata? rolling on the floor

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Eu NU am recomandat nici macar un sot tongue

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bula):

Vorbeai de lista visurilor, iar unul din visurile ei... laughing Am trait 2 ani in minciuna, Bula nu e baiat.

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu stii sa citesti!
Ea n-a spus "sot" ci "iubit"! tongue
Nu e vina mea daca ai vedere (si ganduri) incrucisata! big grin

| Adry05 a răspuns:

Eu nu cred ca tu intr-o societate te-ai remarca ca avand un retard, cred ca esti tu foarte complexata de asta si din start iti imaginezi ca lumea nu te va placea. Eu daca vedeam o intrebare de la tine nici n-as fi ghicit ca ai probleme. Incearca sa te gandesti la tine ca fiind complet sanatoasa si poate atunci nici ceilalti nu te vor mai privi cum ai impresia c-o fac.

| darkhell217 a răspuns:

Pari destul de normala chiar daca ei te desconsidera si ar trebui sa te gandesti ca poate ei sunt cei bolnavi si nu tu, sunt sigur ca prin greul ce ai trecut o sa fi mult mai buna ca ei si nu vad de ce nu ti-ai gasi pe cineva cand va fi momentul potrivit, trebuie sa ai doar incredere in tine si sa nu mai bagi in seama despre tot raul ce este in jur, nici ei nu sunt perfecti

| RAY a răspuns:

Cum se poate vindeca retardul usor ca sa fiu la fel de perfecta ca ceilalti
cine este perfect?
nu exista perfectiune, daca inveti si isi pui mintea la treaba poti depasi orice lucru,daca nu inveti tampesti, eu cred in plasticitatea creierului,un om isi dscopera inteligenta prin cunoastere,stiinta,curiozitate,citeste o carte si invata cat mai multe
sa am libertate si drepturi si sa gasesc un viitor iubit?
libertate are orice cetatean al romaniei,depinde si ce inseamna asta pentru tine, libertatea inseamna si responsabilitati, eu sunt o persoana sincera, poate dura sa nu ma injuri ok, aspectul tau fizic nu trece de nota 5, ca sa isi gasesti un iubit va fi greu, fizicul tau nu emana atractie fizica, nu are legatura cu inteligenta,inteligent nu atrage, nu creaza dorinta sexuala, in lipsa dorintei sexuale nu exista iubire, maxim ceva platonic, desi sa nu ai pretenti ok
Am vorbit si mers la 4 ani
e ceva normal
imi doresc tare mult sa ma vindec ca sa imi gasesc sotul perfect
fi serioasa sotul perfect,hai sa fim seriosi, revino cu picioarele pe pamant si uitate in oglina ce barbat perfect
Cred ca toti barbatii ar fugi de o biata fata care are un intelect mai mic decat media.
repet inteligenta nu are legatura cu atractia si aspectul fizic, aspectul fizic creaza prima impresie, asta e adevarul, ai o fata asimetrica, lipsita de atractie, multa bafta si lasa visele astea cu sotul perfect, sa nu imi dai ignor, ca de realitate nu poti fugi

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti comunic, dar "retardul" nu se poate vindeca, fiind o boala cu care te-ai nascut, dar cu care poti trai asa, pana la adanci batraneti.
Va trebuii sa te obisnuiesti si sa traiesti cu el, bucurandu-te de tot ceea ce ti se ofera in viata.
Nu-ti fa probleme, pentru ca nu esti singura cu acest handicap, mai sunt si baieti ca si tine si sunt convinsa ca te-ai putea intelege de minune cu unul asemanator tie, care sa te faca fericita.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai scris tu insati cele de mai sus, n-ai niciun retard.

| Girly97 explică (pentru doctorandus):

De ce ai crede asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Girly97):

Datorita tie imi vine sa cred ca 3 sferturi din liceu au retard deoarece tu nu numai ca pari normala dar scrii corect si ai ratiune fata de cei de la filologie din liceul meu care nu-s in stare decat sa citeasca pe litere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu trebuie' sa iti gasesti sotul perfect, ca nici tu nu vei fi sotia perfecta. Tre' sa gasesti un om cu care sa te intelegi si sa va completati, nu sa fiti doi mici dumnezei fiecare. Legat de retard... eu vad ca scrii mai corect decat peste 50% dintre cei pe care ii consideri "perfecti". Poate ai avut un demaraj mai greu din punct de vedere intelectual, dar eu cred ca esti pe calea cea buna. Ai incredere in tine, citeste, studiaza ce iti place, si o sa se rezolve si cu restul. Citi ani ai acum?

| Freya1 a răspuns:

Asta poate sa iti spuna un medic dar nu cred ca este ceva asa de grav incat sa nu vrea nimeni sa se apropie de tine.Fiecare sac isi are petecul

| minrest a răspuns:

Gandirea se dezvolta prin intrebuintare, si cu cat o intrebuintezi, ea se tot dezvolta. Asa ca acum, dupa liceu, fa o activitate care sa ceara gandire cat mai multa, gandire sistematica, stiintifica. Asta ca activitate principala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cineva pentru fiecare, nu-ti face griji ca o sa gasesti persoana potrivita

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cred ca ai crescut invaluita intr-o mare minciuna.winking Din pricina problemei tale (deloc accentuate dupa parerea mea), tinzi sa te desconsideri in fata celorlalti, lucru pe care tu singura il faci! Daca te-au inferiorizat altii, asta a fost la nivelul lor de percepere a unei situatii: mediocru, lipsit de cel mai elementar bun simt.
Nu fa din "sotul perfect" o tinta, nu are rost, daca e sa fie, va fi. Lasa totul sa decurga natural si de la sine in viata ta fara o maturizare precoce a tuturor lucrurilor. Cred ca ai avut oameni nepotriviti langa tine care n-au fost capabili "sa scoata untul", adica ceea ce e mai bun din tine, ci ti-au aruncat in fata defectele ori problemele si te-au facut sa crezi ca ele te reprezinta. Esti mult mai mult decat pricepi, omul in sine e cea mai minunata creatie.
"OMUL este o minunăţie a creaţiei şi merită cunoscut şi apreciat cu adevărat. Pentru că îmbină în el PUTEREA şi NEPUTINŢA în proporţii egale şi pentru că POATE ALEGE să schimbe centrul de greutate – atunci când îşi asumă responsabilitatea pentru soarta proprie." - Dr. Soescu Sorina
Numai bine!

| Dennisz a răspuns:

In primul rand, vreau sa iti spun ca sunt destui oameni sanatosi care sunt retarzi prin simplul fapt ca judeca sau jignesc alti oameni.Tu nu trebuie sa pui oricum la suflet ce spune lumea.
In al doilea rand, cineva care scrie un text ca al tau, cu siguranta nu e retard, deci in consecinta nici tu!
Opinia mea este, ca indiferent de problemele care le ai, esti o persoana perfect normala, la fel ca ceilalti, iar cat despre familie, sotul perfect, tot ce pot sa iti spun este ca toate vor veni la randul lor.
Numai bine, cheers!

| KiszMy a răspuns:

După ce termini liceul, bagă-ți dosar pentru șomaj și amână școala postliceală. Ar fi păcat să pierzi posibilitatea de a lua șomaj, fiindcă dacă ai un venit al tău poți să-ți schimbi domiciliul. Chiar dacă indemnizația de șomaj este mică, este totuși o acoperire. Am înțeles din întrebările tale anterioare că nu prea te înțelegi cu "tutorii" dar că ai calități pentru a obține bani doar solicitându-i, deci cu puțin tupeu ai putea să-ți suplimentezi venitul.
PS Bărbații nu fug de fete dar fug de socrii posesivi, deci ia-ți gândul de la măritiș dacă nu pleci din casa părintească.

| KiszMy a răspuns:

Observ că ai primit multe mesaje de "încurajare". Aproape toți spun că n-ai retard și că ai potențial, dar scot în evidență faptul că te consideră specială (în sensul că ai avea o neputință). După cum ți-ai dat și tu seama, aceste mesaje contradictorii îți sfidează judecata, deci reprezintă niște insulte menite a te prejudicia.
Punctul meu de vedere asupra situației în care te aflii:
Nu-ți confirm diagnosticul. Ești o persoană NORMALĂ care, ajunsă la vârsta maturității(majorat), dorește să-și ia destinul în propriile mâini, să-și întemeieze o familie alături de un bărbat, după cum este și normal. Afirmațiile unora, cum că ai avea o dizabilitate(neputință), nu sunt relevante întrucât nimeni nu este atotputernic.

| Socke a răspuns:

Nu esti deloc retarda. persoanele retardate unu la mana se cred normale si nu sesizeaza faptul ca sufera de ratard mintal.
unu la mana: cum au spus si alti useri, daca ai scris intrebarea asta nu esti deloc o persoana retardata. esti o persoana normala si inteleginta.
doi la mana: mama ta e de vina. ea ti-bagat tie si altora in cap ca esti retardata.chiar daca ai fost cand erai mica, acum nu ai nici un retard mintal.esti normala. incearca sa vorbesti cu ea si sa fi independenta.adica sa faci lucruri de una singura.
trei la mana:sotul perfect nu are nici o legatura cu intelectul tau. exista persoane care chiar au "un intelect mai mic decat media". Tu nu esti genul ala de persoana.Cel putin la felul cum te exprimi in intrebare, nu pari deloc retardata.In concluzie poti sa-ti gasesti sotul perfect.

Mama ta poarta o mare vina.A ramas in urma.Bine poate ai avut retard mintal cand erai mica, dar acum esti perfect normala si inteligenta. Vorbeste cu mama ta si pur si simplu vezi-ti de drum.Nu te intereseaza persoanele care nu au nimic mai bun de spus si atunci de jignesc pe nedrept.
happy

| Aimwork a răspuns:

Doar un doctor te poate ajuta. nu e o gluma sau un motiv de ras e o boala si trebuie tratata corespunzator!
Mult succes!

| Tiopevuz a răspuns:

Dar care este motivul retardului? Ca dupa cum ai formulat intrebarea pari perfect normala?

| Girly97 explică (pentru Tiopevuz):

Ei bine am un diagnostic de retard mintal usor. Am avut trei operatii la ochi (strabism), am urmat tratament psihiatric si am reusit sa merg si sa vorbesc la 4 ani. Parintii, profesorii, colegii etc nu ma vad cu ochi buni, ci cred ca nu stiu sa fac nimic si sunt mereu marginalizata. Mama mi-a promis ca dupa ce termin clasa 12 la anul voi puteq urma cursurile unei scoli de masaj si dupa aceea sa muncesc undeva. Toata viata a fost foarte protectiva cu mine si imi este greu sa cred asa ceva. Toata lumea ma considera anormala si bolnava iar mama spune oricui ca sufar de retard psihic usor. Desi stiu sa fac foarte multe mama spune oricui de problemele mele asa ca daca imi gasesc un iubit ma va parasi imediat ce afla ca nu sunt normala. Ma simt distrusa...

| Tiopevuz a răspuns (pentru Girly97):

Sincer un om retard nu ar stii sa scrie si sa citeasca cum o faci tu.
Un iubit, apuca te de make up, lasa ti parul lung si fa te sexy

| Ormus2 a răspuns:

Nu dragă aşa cum eşti! eşti perfectă!