| zilog a întrebat:

Cum se repara ZONA ZOSTER?
Nu vreau sa ii aud pe cei care spun că nu exista nici o rezolvare
Astept doar răspunsuri cu reparatii sigure
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cum se "repara"?
Ma gandesc ca te referi la "cum se trateaza"...

Zona zoster este in primul rand diagnosticat de catre un medic.
In al doilea rand, ideal ar fi ca tratamentul sa se inceapa in primele 48-72h de la aparitia simptomelor.
Tratamentul consta in medicamente antivirale, dar repet, acesta are un efect mai mare daca este administrat din timp.

Simptomele dispar in cateva saptamani (maxim 6).

| zilog explică:

INTREB PENTRU MAMA MEA
A FOST DESCOPERITĂ DE UN MEDIC LA SPITALUL DE URGENTĂ că i-se blocasera rinichii de la nisip

dar nu i-a dat nici un tratament
apoi a mers la medicul de familie care i-a dat ceaiuri si balarii care nu au nici un efect

| Floridori a răspuns (pentru zilog):

Daca deja a fost diagnosticata si sigur are zona zoster, atunci are cateva optiuni.

Ori merge la alt medic, poate fi un generalist sau un dermatolog, care sa ii dea tratament cu antivirale si in functie de istoricul dansei si de manifestari, alte medicamente aditionale.

Ori, daca NU are o forma severa si nu se simte foarte rau, nu are vezicule in jurul ochilor si dureri in acea zona (daca da, trebuie sa mearga la oftalmolog), sau durere la nivelul urechilor (va trebui sa mearga la ORL), continua cu tratament naturist, dezinfectand si veziculele si simptomele ar trebui sa dispara in 4-6 saptamani de la debut.

Ori mergeti la farmacie si cumparati comprimate antivirale Aciclovir, urmeaza un tratament de 10 zile respectand indicatiile de pe prospect ori sfatul farmacistului.
In plus, daca resimte dureri, poate lua medicamente pe baza de ibuprofen si neaparat sa isi dezinfecteze veziculele de la nivelul pielii.
Insa pentru un efect sporit, tratamentul trebuia inceput in primele zile de la debutul simptomelor.

Repet, indiferent de ce alege, daca apar vezicule si dureri in zona ochilor, NEAPARAT sa mearga la oftalmolog, iar daca apar dureri la nivelul urechilor, sa mearga la ORL.

Daca forma pe care o are este una severa, sa mearga la un alt medic neaparat daca cel la care a mers nu a prescris un tratament corespunzator.Insa daca are o forma usoara, cu sau fara plante, problema va trece de la sine in cateva saptamani.Cel mai important este sa foloseasca un antiseptic la nivelul veziculelor.

| Invictusman a răspuns:

Ar trebui sa te duci la medic.

| Lizuca1234 a răspuns:

In primul rand, afectiunea trebuie tratata de un medic. de regula zona zoster da dureri articulare. deci nu e potrivita zona pentru astfel de intrebari, la medic cat mai repede!