| KKarl a întrebat:

Cum sunt cei care nu vorbesc, care au putin prieteni sau deloc, care vor sa fie singuri, care isi traiesc viata in singuratate, care nu te privesc niciodata in ochi cand vorbesti cu ei, ci stau cu capul plecat, cei care citesc mult si care plang atunci cand sunt langa mai multi oameni.
Acestea sunt simptomele pe care le are un baietel din clasa intai la care predau de 12 ani. Vreau sa il ajut. Asa era si unul dintre copiii mei, dar care, de cand a luat premiul I (10, 0) toata lumea a inceput sa il respecta.
Baiatul de fata are premiul I (10, 0) al doilea fiind la 9, 28. O diferenta destul de mare.
Cum il pot ajuta sa se integreze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daniel9988 a răspuns:

Poate problema este acasa, la parinti, nu la el.Interesati-va din ce familie provine si cum este tratat.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti porni de la cele doua puncte de baza: este primul la invatatura si nu vorbeste cu nimeni.

Dupa parerea mea, baiatul se scufunda in interiorul lui, invata pe rupte, vrea sa dovedeasca ca e bun.
De ce? Mai mult ca sigur a trecut printr-un experiment nefericit care l-a condus aici.
Deseori, daca copilul este sub-evaluat de parinti, indicandu-i ca "poate fi cel mai bun" dar nu e in stare, atunci poate deveni extrem de rusinat si introvertit, dorind sa demonstreze contrariul.

Parerea mea este sa-i dai ocazie sa-si demonstreze capacitatea si sa se mandreasca cu ea.
Intreaba-l daca n-ar fi de acord sa ajute 1-2 colegi la careva din materiile unde au nevoie de ajutor, "fiindca tu si ceilalti colegi sunt prea ocupati si le-ar fi necesar o mana de ajutor".
Poate, la inceput, va fi mai timid, dar daca vede ca ceilalti incep sa inteleaga ce le explica si-l apreciaza pentru asta, atunci va fi mandru si va incepe sa se deschide.
Evident, tu va trebuie sa dirijezi totul, din umbra, dar fara sa impui metoda prin care sa-si faca treaba.
Ai incredere in el, chiar daca va porni mai timid. Timpul si laudele isi vor aduce fructele dorite!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceva autism din ce aud. Autismul e de obicei asociat cu inteligenta binisor peste medie. Fara intentia de a ma lauda, si eu am fost un astfel de caz in copilarie. Odata ajuns adult, poti sa maschezi tendintele, dar in adincul sufletului tot in lumea ta o sa ramii. Daca gasesti un partener/a care sa fie pe aceeasi lungime de unda, cu atit mai bine. Daca nu, o sa traiesti ca un om normal aparent avand un loc special unde te vei retrage uneori si unde nimeni nu mai poate patrunde. Ai un copil deosebit, nu incerca sa il integrezi cu prostimea, ci incearca sa gasesti un club ceva unde sa fie alaturi de cei ca el. Va tin pumnii!

| anonimg a răspuns:

Sa i se de-a responsabilitati dupa puterea lui?! thinking
In cazul de fata sa fie pus seful clasei (caci merita, nu?) si sa i se de-a o raspundere (ex. sa numeasca pe rand pe fiecare din colegii lui sa sterga tabla inainte de inceperea orei.)

| CodyObrain a răspuns (pentru anonimg):

In cazul descris de tine l-ai transforma pe copil intr-un increzut, nu are nici-un drept sa numeasca el cine sa stearga tabla si cine nu.Probabil nu l-ar ajuta deloc sa se integreze, iar ceilalti copii ar prinde ura pe el, sa ei premiul I in clasele primare nu este ceva asa de greu, eu am avut cele mai mari note din clasa pana in a 8-a, la liceu nu am mai luat nici-un premiu pentru ca eram plictisit de materia predata, iar la bac am luat cele mai mari note din intreg liceul, pana la urma doar asta sa zicem ca a contat. Diferentierea intre copii in favoarea altor copii nu este de recomandat, unii pot trece de la 0% la 100% destul de repede, iar notele nu reflecta inteligenta, daca cineva ia o nota mai mare ca tine nu inseama ca acea persoana e mai inteligenta, pur si simplu s-a pregatit mai mult.

| anonimg a răspuns (pentru CodyObrain):

Prea putin ma refer la note. Eu ma refer la faptul ca daca copilului i se va da o responsabilitate, atunci se va putea integra mai usor cu colegii. El nu trebuie sa faca din asta un "abuz in serviciu" sau orice altceva de felul acesta in care copii sa prinda ura pe el.
In armata nu am prins ura pe fruntas daca el conducea bine plutonul.

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns:

E antisocial, poate are anxietate sociala, iti zic sa nu il pui in lumina reflectoarelor din prima pentru ca o sa se inchida si mai mult in el. Cel mai bine este sa-l lasi in pace cand vine vorba de personalitate pentru ca daca ii zici ca vrei sa se schimbe sau daca incerci sa insinuezi ca ar fi mai bine sa se schimbe o sa creada ca este ceva in neregula cu el, nu vrei sa faci asta!
Lasa lucrurile de la sine, trebuie sa se integreze singur, tu doar baga-ti mana ici-colo cand vezi ca chestiile scapa de sub control!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti... invatator? Sper ca nu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru KKarl):

Si mai rau.

Răspuns utilizator avertizat
| 393Dan a răspuns:

Daca esti invatatoare, fa exercitii in grup (de 3-4). Eu cand eram la scoala tot eram super introvertit. Si cel mai mult imi placea cand ne repartizau pe grupuri, intr-un fel ne fortau sa lucram impreuna si sa comunicam. In modul asta si cu fetele am inceput mai des sa vorbesc, si sa ma imprietenesc. Numai nu-i lasa pe ei sa-si aleaga partenerii de grup, de obicei cei mai timizi raman la sfarsit si se simt marginalizati.

| 393Dan a răspuns (pentru 393Dan):

Invatator* scuze, numai ce ti-am vazut profilul =P

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Este introvertit! Indicat ar fi sa să vorbiți cu părinții lui poate au probleme in familie, am avut un coleg la liceu care tot așa nu vorbea cu nimeni și stătea mai tot timpul retras, nu era de mirare când am aflat că tatal lui îi murise direct in brațecrying vestea aflată de la diriga noastră ne.a spus sa incercam sa interacționăm cu el sa incercam sa.l scoatem din starea aia sa nu ii vorbim urat sa ne comportam frumos.

| KillaNoFilla a răspuns:

In mare parte viata lor este intunecata.Incearca sa o faci mai frumoasa.
Vorbeste cu ei mai retras si apoi in grup despre diferite lucruri.
Faceti lucruri interactive.Nu le spune sa fie intr-un anumit fel, cum a spus si whitenun, de aici, lasa-i sa se shimbe de la sine. Felicitari si laude ajuta la moral.

Si apoi cel mai probabil are probleme in familie, parinti alchoolici sau ceva de genu.Acolo trebuie actionat.

| BeSmart17 a răspuns:

Sunt antisociali

Răspuns utilizator avertizat
| Cristina3334 a răspuns:

Nu trebuie sa il ajuti sa se integreze. Ignora-l! Genului acesta de oameni le place sa fie ignorati. Nu vor sa fie incentrul atentiei. Oferindu-i atentie il faci sa se simta prost. Nu te priveste in ochi cand iti vorbeste. Nu se simte bine cand o face. Nici eu nu ma simt bine cand fac asta. Da, interactiunea cu alti oameni in afara de familia mea ma deranjeaza. Poate il deranjeaza si pe el.
Nu il ajuta pentru ca ajutandu-l ii faci mai mult rau. Si eu am mai fost ajutata, a fost oribil.

| AZ_Mark_2002 a răspuns (pentru Cristina3334):

UN FEL DE personalitate dubla (ca mine) nu si-a gasit curajul sa vorbeasca cu altii

| Cristina3334 a răspuns (pentru AZ_Mark_2002):

Imi pare rau, dar nu am inteles la ce te referi si de ce ai dat acest raspuns la raspunsul meu. Poti sa ma lamuresti? Multumesc!

| AZ_Mark_2002 a răspuns (pentru Cristina3334):

Copilul nu are curaj sa vorbeasca cu ceilalti si tu spui ca ai fost la fel si ti-am spus care este problema reala

| Cristina3334 a răspuns (pentru AZ_Mark_2002):

Cu claritate nu este vorba de dubla personalitate. Aceasta este i dereglare mintala *sau oricum se numeste*. Oricum mersi!

| AZ_Mark_2002 a răspuns:

Daca are prieteni antisociali indeparteaza-l de ei si icearca sa ii lasi mai usor cu invatatul pentru ca el sa nu aiba nevoie sa invete foarte mult (incearca pentru minim doua saptamani) asta poti face pentru a remedia antisocialismul lui dar nu il poti trata complet (proprie experienta).